1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Rasresultat Enköping 9 oktober 2016

 

Nationell utställning Enköping 2016-10-09-001  Söndag
Arrangör:  Svenska Vinthundklubben
VINNARE GRUPP 5 - SPETSAR OCH RASER AV URHUNDSTYP

CIRNECO DELL'ETNA Antal:  3
Domare:   STANTON PAUL - BIR, Avel/uppf.grupp
   
Bästa VKLI:   MARISLA'S ELEGANZA
Ägare: CLASSON ALM EVA, SIFFERBO
Uppfödare: BLOMBERG MARJO S, FINLAND

FARAOHUND Antal:  11
Domare:   STANTON PAUL - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   ANTEFA'S XEROX
Ägare: LUNDQVIST HEMSTRÖM ANNIKA, ÖSTERHANINGE
Uppfödare: LUNDQVIST MONICA, LUNDQVIST HEMSTRÖM ANNIKA, JORDBRO
   
BIM:   DK UCH FI UCH SE UCH ANTEFA'S WASABI
Ägare: LUNDQVIST HEMSTRÖM ANNIKA, ÖSTERHANINGE
Uppfödare: LUNDQVIST MONICA, LUNDQVIST HEMSTRÖM ANNIKA, JORDBRO
   
CERT - hane:   ANTEFA'S XEROX
Ägare: LUNDQVIST HEMSTRÖM ANNIKA, ÖSTERHANINGE
Uppfödare: LUNDQVIST MONICA, LUNDQVIST HEMSTRÖM ANNIKA, JORDBRO
   
Bästa valp:   ENIGMA SIXTH SENSE
Ägare: LÖNN MADELENE, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: LÖNN MADELENE, KRIGHOLM SOFIE, ÖRSUNDSBRO
   
Bästa JKL:   ANTEFA'S XEROX
Ägare: LUNDQVIST HEMSTRÖM ANNIKA, ÖSTERHANINGE
Uppfödare: LUNDQVIST MONICA, LUNDQVIST HEMSTRÖM ANNIKA, JORDBRO
   
Bästa Baby:   FARAO ANUBIS JUST SMASHING
Ägare: WESTMAN MARIA, VÄLLINGBY
Uppfödare: WESTMAN MARIA, VÄLLINGBY

PODENCO IBICENCO, KORTHÅRIG Antal:  2
Domare:   STANTON PAUL - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   RLD F RLD N SE UCH YELLOW EYE'S PIRAYA
Ägare: ATALAR SUZAN, NYNÄSHAMN
Uppfödare: STRONGSTONE ANNA, KOPPARBERG

PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/PEQUENO Antal:  2
Domare:   STANTON PAUL - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   DK UCH SE UCH OPERA DE VIAMONTE
Ägare: LINDGREN INGRID, NORRKÖPING
Uppfödare: SABINO MIGUEL ANGELO C, PORTUGAL
   
BIM:   KRULLETS KALLE
Ägare: ESPERI ÅKE, NORRTÄLJE
Uppfödare: PÄRSON SUSANNE, ESPERI ÅKE, NORRTÄLJE

PODENGO PORTUGUES, LISO/MÉDIO Antal:  1
Domare:   STANTON PAUL - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   BR CH PANAMCH JADE DA FLOR D'ESTEVA
Ägare: TAPPER ANNA, IGGESUND
Uppfödare: GABRIEL CARLOS MANUEL COSTA, PORTUGAL
   
CERT - tik:   BR CH PANAMCH JADE DA FLOR D'ESTEVA
Ägare: TAPPER ANNA, IGGESUND
Uppfödare: GABRIEL CARLOS MANUEL COSTA, PORTUGAL

PODENGO PORTUGUES, LISO/PEQUENO Antal:  8
Domare:   STANTON PAUL - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   BELLOMIS A GOLDEN DREAM
Ägare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA
Uppfödare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA
   
BIM:   NORD V-15 SE UCH TAPPINSKIS BOUNTY HUNTER
Ägare: TAPPER ANNA, IGGESUND
Uppfödare: TAPPER ANNA, IGGESUND
   
CERT - tik:   BELLOMIS A GOLDEN DREAM
Ägare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA
Uppfödare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA
   
Bästa valp:   TAPPINSKIS EXPENSIVE GIRL
Ägare: TAPPER ANNA, IGGESUND
Uppfödare: TAPPER ANNA, IGGESUND
   
Bästa JKL:   BELLOMIS A GOLDEN DREAM
Ägare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA
Uppfödare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA

 

Nationell utställning Enköping 2016-10-09-001  Söndag
Arrangör:  Svenska Vinthundklubben
VINNARE GRUPP 10 - VINTHUNDAR

AFGHANHUND Antal:  23
Domare:   STANTON PAUL - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   GB CH INT&NORD&FI UCH RU CH US CH WW-10 & WW-11 WW-12 WW-13 VWW-15 AL-NACIRA BINT ROULA VON HAUSSMAN
Ägare: LEVÉN ELISABET, RIMBO
Uppfödare: PODESTA VALENZUELA RAMON, CHILE
   
BIM:   C.I.B. DK UCH HR CH NORD UCH SE V-12 SL CH US CH KHAOS D' ARAM
Ägare: WOHLIN SAORI, NYKVARN
Uppfödare: ROSEEN LUNDSTRÖM CHRISTINA, NORSBORG
   
CERT - hane:   RU CH AL-WAHID EBN NACIRA VON HAUSSMAN
Ägare: LEVÉN ELISABET, RIMBO
Uppfödare: VALENZUELA PODESTA RAMON, CHILE
   
CERT - tik:   XANAGHAN'S PARADIS BLOMMA
Ägare: RYDBERG CHRISTINA, HUDDINGE
Uppfödare: JANTUNEN UNA-PIRITTA & INA, FINLAND
   
Bästa valp:   JANGEL'S I TEMPTATION
Ägare: GRÖNBLAD BO, ÅSHAMMAR
Uppfödare: FLYBRING JANA, GRÖNBLAD BO, GÄVLE
   
Bästa veteran:   FI UCH NO UCH SE UCH KHAOS DEWBERRY
Ägare: WOHLIN SAORI, NYKVARN
Uppfödare: ROSEEN LUNDSTRÖM CHRISTINA, NORSBORG
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: KHAOS
Uppfödare: WOHLIN SAORI, ÅKERS STYCKEBRUK
   
Bästa UKL:   NORD JV-15 MANDINAH KING'S SPEECH
Ägare: ÖNELL HELMER, BANDHAGEN
Uppfödare: GUSTAFSSON CHRISTINA, KVIDINGE
   
Bästa Baby:   KHAOS AIN'T LOVE A BITCH
Ägare: WOHLIN SAORI, NYKVARN
Uppfödare: WOHLIN SAORI, NYKVARN
   
Bästa JKL:   OSHANAMEH'S OOH LA LA
Ägare: IRENE NAARITS, TALLINN, ESTLAND
Uppfödare: ANNE NAARITS & IRENE NAARITS, ESTLAND

BORZOI Antal:  25
Domare:   MAZURA PETER, ÖSTERRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   IOREK'S HONEY HONEY
Ägare: ÅKERSTRÖM ANNA, BJÖRBO
Uppfödare: ÅKERSTRÖM HOLMAN ANNA, HOLMAN LEIF, BJÖRBO
   
BIM:   SE UCH SE V-15 COVERDALE'S SALIERI
Ägare: BERGMAN ENAR, BJÖRBO
Uppfödare: TALVENHEIMO KAISA, FINLAND
   
CERT - hane:   BLISSHOUND VON LINNÈ
Ägare: GAUFFIN ANNELIE, UPPSALA
Uppfödare: LUND LENA, STALLARHOLMEN
   
CERT - tik:   IOREK'S HONEY HONEY
Ägare: ÅKERSTRÖM ANNA, BJÖRBO
Uppfödare: ÅKERSTRÖM HOLMAN ANNA, HOLMAN LEIF, BJÖRBO
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: VELIKIJ
Uppfödare: HÄGGSTRÖM CECILIA, GÖTEBORG
   
Bästa BJK:   NO UCH SE UCH VELIKIJ PETROVA
Ägare: HÄGGSTRÖM CECILIA, GÖTEBORG
Uppfödare: HÄGGSTRÖM CECILIA, GÖTEBORG
   
Bästa JKL:   IOREK'S HONEY HONEY
Ägare: ÅKERSTRÖM ANNA, BJÖRBO
Uppfödare: ÅKERSTRÖM HOLMAN ANNA, HOLMAN LEIF, BJÖRBO
   
Bästa Baby:   VENEZIA
Ägare: GAUFFIN ANNELIE, UPPSALA
Uppfödare: GAUFFIN ANNELIE, UPPSALA

GALGO ESPANOL Antal:  9
Domare:   MAZURA PETER, ÖSTERRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   DK UCH NO UCH NORD JV-15 RANDEROS MELQUIADES
Ägare: NAESS EVJE URSULA, TÖREBODA
Uppfödare: RAMOS BURCHES GEMMA, SPANIEN
   
BIM:   DK UCH FI UCH LT CH NO JV-14 NO UCH NO V-14 NORD JV-14 NORD UCH SE UCH SE V-15 HOT ISLE FERMINA
Ägare: STRÖMQUIST ANN-MARI, KATRINEHOLM
Uppfödare: JANSSON ANNIKA, STRÖMQUIST ANN-MARI, ARBOGA
   
Bästa veteran:   C.I.B. NO UCH NORD V-14 SE UCH SE V-13 RABILARGO'S BIBIANA
Ägare: NAESS EVJE URSULA, TÖREBODA
Uppfödare: STENE MARIT & BJÖRNEWALL SVEN ERIK, NORGE

GREYHOUND Antal:  6
Domare:   RAINEY TONY, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   SOBERS ZAFONIC
Ägare: JOHANSSON INGER, KÖPING
Uppfödare: AHRENS PRIMAVERA B. & PRIMAVERA L., ITALIEN
   
CERT - hane:   SOBERS ZAFONIC
Ägare: JOHANSSON INGER, KÖPING
Uppfödare: AHRENS PRIMAVERA B. & PRIMAVERA L., ITALIEN
   
Bästa JKL:   SOBERS ZAFONIC
Ägare: JOHANSSON INGER, KÖPING
Uppfödare: AHRENS PRIMAVERA B. & PRIMAVERA L., ITALIEN

IRLÄNDSK VARGHUND Antal:  30
Domare:   STANTON PAUL - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   DK UCH SE UCH SCOOPS JUSTINE
Ägare: GYLLIN MAGNUS, GRÖDINGE
Uppfödare: EDSTRÖM LENA, TUMBA
   
BIM:   DK UCH SE UCH SCOOPS JASPER
Ägare: GRECKE MARIANNE, ÅKERSBERGA
Uppfödare: EDSTRÖM LENA, TUMBA
   
CERT - hane:   SCOOPS KAVAN
Ägare: SEGERSTRÖM CHRISTOFFER, MÖLNBO
Uppfödare: EDSTRÖM LENA, TUMBA
   
CERT - tik:   SCOOPS KIARA
Ägare: EDSTRÖM LENA, TUMBA
Uppfödare: EDSTRÖM LENA, TUMBA
   
Bästa valp:   DOSCARTHA HULLISEN
Ägare: PERSSON SUSANNE, KÅLLERED
Uppfödare: HALME PAULA & SETÄLÄ JUHA, FINLAND
   
Bästa avelsgrupp:   DK UCH SE UCH SCOOPS JUSTINE
Ägare: GYLLIN MAGNUS, GRÖDINGE
Uppfödare: EDSTRÖM LENA, TUMBA
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SCOOPS
Uppfödare: EDSTRÖM LENA, TUMBA
   
Bästa JKL:   SCOOPS KIARA
Ägare: EDSTRÖM LENA, TUMBA
Uppfödare: EDSTRÖM LENA, TUMBA
   
Bästa VKLI:   SCINTILLAS LADY LIKE
Ägare: GULIN JOHANNA, ENKÖPING
Uppfödare: SVENSSON LARS-GUNNAR, SVENSSON SUSANNE, LINDOME

ITALIENSK VINTHUND Antal:  22
Domare:   RAINEY TONY, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   ARKITA'S TYZZANA
Ägare: MARTINSSON THOMAS, VIKSJÖFORS
Uppfödare: MORIN TOMMY, MARTINSSON THOMAS, ENSKEDE
   
CERT - tik:   ARKITA'S TYZZANA
Ägare: MARTINSSON THOMAS, VIKSJÖFORS
Uppfödare: MORIN TOMMY, MARTINSSON THOMAS, ENSKEDE
   
Bästa valp:   PY'S EROS
Ägare: AXENBORG MICAEL, ESKILSTUNA
Uppfödare: AXENBORG MICAEL, ESKILSTUNA
   
Bästa Baby:   PY'S FORELLI
Ägare: AX MARIE-LOUISE, VINGÅKER
Uppfödare: AXENBORG MICAEL, ESKILSTUNA
   
Bästa UKL:   JOURDAINE DES TENDRES CALINS
Ägare: LIDSTRÖM CARINA, KOPPARBERG
Uppfödare: GINESTET RENEE, FRANKRIKE
   
Bästa JKL:   ARKITA'S TYZZANA
Ägare: MARTINSSON THOMAS, VIKSJÖFORS
Uppfödare: MORIN TOMMY, MARTINSSON THOMAS, ENSKEDE

SALUKI Antal:  38
Domare:   MAZURA PETER, ÖSTERRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   NORD JV-15 SUNDOWN GOSSIP AND CHAMPAGNE
Ägare: SCHUBERT CECILIA, HABO
Uppfödare: JAMES D BLACK D.V.M & KAREN E BLACK, USA
   
BIM:   FI UCH NO LCCH SE JV-13 SE LCCH SE UCH DHAWATI UJALA LAMIÅH
Ägare: WIDSTRÖM KATARINA, KUMLA
Uppfödare: WIDSTRÖM KATARINA, STORA MELLÖSA
   
CERT - hane:   NORD JV-15 SUNDOWN GOSSIP AND CHAMPAGNE
Ägare: SCHUBERT CECILIA, HABO
Uppfödare: JAMES D BLACK D.V.M & KAREN E BLACK, USA
   
CERT - tik:   SE VCH HISILOME'S JEMMA
Ägare: AXELSSON MARY ANN, FILIPSTAD
Uppfödare: AXELSSON MARY ANN, FILIPSTAD
   
Bästa valp:   MEHR ANGIZ LEANDER KAPITÄN
Ägare: JOHANSSON LINNÉA, ÖSTHAMMAR
Uppfödare: JOHANSSON LINNÉA, ÖSTHAMMAR
   
Bästa veteran:   SE LCCH DYYNIEN IDIZ IMBUS
Ägare: LÖFQVIST BRITT, KUMLA
Uppfödare: VALLI SUSANNA & NIEMELÄ ILKKA, FI-00680 HELSINKI
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: DHAWATI
Uppfödare: WIDSTRÖM KATARINA, STORA MELLÖSA
   
Bästa Baby:   ASHTAD HADIA MIN SAHRA
Ägare: LEVENSKOG ELISABET, GRÄSTORP
Uppfödare: FLAKOVA ALZBETA, SLOVAKIEN
   
Bästa UKL:   AMIYAT DARTH VADER
Ägare: HAGFORSEN EVA, UPPSALA
Uppfödare: ANDERSSON EVA, HAGFORSEN EVA, SOLLENTUNA
   
Bästa JKL:   HUSNIYA'S ALMIR-AL-UDAY
Ägare: LAGERBÄCK MARTINA, MALMKÖPING
Uppfödare: NILSSON CATRIN, SKÄRHOLMEN
   
Bästa BJK:   FI UCH NO LCCH SE JV-13 SE LCCH SE UCH DHAWATI UJALA LAMIÅH
Ägare: WIDSTRÖM KATARINA, KUMLA
Uppfödare: WIDSTRÖM KATARINA, STORA MELLÖSA

SKOTSK HJORTHUND Antal:  12
Domare:   RAINEY TONY, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   C.I.B. DK UCH NORD JV-11 NORD UCH SE V-15 CREAM ISLAND'S SIR GIBSON
Ägare: MORELL ANN-MARIE, GRÄDDÖ
Uppfödare: MORELL ANN-MARIE, GRÄDDÖ
   
BIM:   C.I.B. DK V-12 FI UCH NORD UCH NORD V-12 SE V-12 CREAM ISLAND'S LADY COLINA
Ägare: NILSSON EBBA, VALLENTUNA
Uppfödare: MORELL ANN-MARIE, GRÄDDÖ
   
CERT - tik:   LILAC WIND JARTA-TO-GALERITA
Ägare: NORDSTRÖM CECILIA, SUNDBORN
Uppfödare: M. FRIEDRICH FLORENT, FRANKRIKE
   
Bästa valp:   LILAC WIND MODJO TO GALERITA
Ägare: NORDSTRÖM CECILIA, SUNDBORN
Uppfödare: FRIEDRICH FLORENT, FRANKRIKE
   
Bästa Baby:   NECESSE'S CARPE NOCTEM
Ägare: PORSERYD PAULA, BRÅLANDA
Uppfödare: ERASMIE PIA, STAFFANSTORP
   
Bästa UKL:   LAWTONS DEEPLEY DIVINE
Ägare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE
Uppfödare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE

SLOUGHI Antal:  3
Domare:   MAZURA PETER, ÖSTERRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   FI UCH SE UCH SE V-15 AL SUWIID CEMAL
Ägare: JOHANSSON SUSANNE, BÅLSTA
Uppfödare: KOOLMEISTER TIINA, SEGELTORP

WHIPPET Antal:  77
Domare:   EKWALL CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
   

BIR:  

 

C.I.B. FI UCH NO V-12 NORD UCH SE V-12 TWYBORN BIG BEN
Ägare: OINONEN JÖRGEN, KARLSKOGA
Uppfödare: VIKSTRÖM MICHAEL, TÖREBODA

BIM:

ADAGIO ORCHARD PLUM
Ägare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO
Uppfödare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO

   
CERT - hane

WOLF TONE VIRGO
Ägare: KJÖRSVIK MAUD, BROTTBY
Uppfödare: JANZON LEIF, JANZON ELISABET, NACKA

   
CERT - tik

ADAGIO ORCHARD PLUM
Ägare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO
Uppfödare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO

   
Bästa valp:   MAC BELLS MUM'S THE WORD
Ägare: MÖRLING HELÉNE, SÖDERKÖPING
Uppfödare: ANDERSSON ANITA, MÖRLING HELÉNE, KOLMÅRDEN
   
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NO V-12 NORD UCH SE V-12 TWYBORN BIG BEN
Ägare: OINONEN JÖRGEN, KARLSKOGA
Uppfödare: VIKSTRÖM MICHAEL, TÖREBODA
   
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. DK UCH SE UCH MAGIC COLOUR CYBER BABE
Ägare: LINDBLAD JEANNETTE, JÄRNA
Uppfödare: LINDBLAD JEANNETTE, JENSEN PETER, JÄRNA
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MAGIC COLOUR
Uppfödare: LINDBLAD JEANNETTE, JENSEN PETER, JÄRNA
   
Bästa BJK:   NORD LCCH RLD N POMPECA'S G GIRL CLOSE TO MUMMA
Ägare: ERIKSSON MARIE, ENKÖPING
Uppfödare: ERIKSSON MARIE, ENKÖPING
   
Bästa UKL:   ALLETTES ROYAL LA TRAVIATA
Ägare: GELLERSTAM MARIE, SALTSJÖ-BOO
Uppfödare: BOOS ALLETTE & GELLERSTAM MARIE, MAGNUSSON FLYGAR ELISABETH, MORA
   
Bästa baby:   TWIN HILLS PRINCESS CALMA
Ägare: NYKOPP PEKKA, DANDERYD
Uppfödare: NYKOPP PEKKA, RAUHAMAA IRMA, DANDERYD
   
Bästa JKL:   ADAGIO ORCHARD PLUM
Ägare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO
Uppfödare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO