1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Finalresultat Enköping 9 oktober 2016

 BEST IN SHOW

domare Tony Rainey, Irland

1 SALUKI

NORD JV-15 Sundown Gossip And Champagne SE18079/2015 Långhårig  FÖDD 2014-09-15, E. Omen Sahara Dabi d'Akissla Z'Bee , U. US CH Sundown's Twilight Masquerade , Uppf James D Black D.v.m & Karen E Black, Usa , Ägare Schubert Cecilia, Levenskog Elisabet, Habo

2 FARAOHUND

Antefa's Xerox SE36065/2015  FÖDD 2015-05-02, E. RU CH FI UCH EE CH LU CH BE CH Reedly Road Lynway , U. NO V-08 SE UCH NO UCH NO V-09 Churuka Mia Orange Spice , Uppf Lundqvist Monica, Lundqvist Hemström Annika, Jordbro , Ägare Lundqvist Hemström Annika, Vanerud Johanna, Österhaninge

3 AFGHANHUND

GB CH INT&NORD&FI UCH RU CH US CH WW-10 & WW-11 WW-12 WW-13 VWW-15 Al-Nacira Bint Roula von Haussman SE10788/2010  FÖDD 2007-05-10, E. BR CH Boxadan Just About Perfect , U. CL CH Roula Bint Sharif von Haussman , Uppf Podesta Valenzuela Ramon, Chile , Ägare Levén Elisabet, Westerblad Sven, Rimbo

4 PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/PEQUENO

DK UCH SE UCH Opera de Viamonte SE43571/2014  FÖDD 2014-03-21, E. PT CH Delfim de Viamonte , U. Maria Bolacha de Vila Cardilio , Uppf Sabino Miguel Angelo C, Portugal , Ägare Lindgren Ingrid, Norrköping

 

BEST IN SHOW BABY

Domare Tony Rainey, Irland

1 WHIPPET

Twin Hills Princess Calma SE34713/2016  FÖDD 2016-05-21, E. Twin Hills Jj , U. Twin Hills Incredible Mercedes , Uppf Nykopp Pekka, Rauhamaa Irma, Danderyd , Ägare Nykopp Pekka, Danderyd

2 AFGHANHUND

Khaos Ain't Love A Bitch SE33160/2016  FÖDD 2016-04-16, E. SE UCH DK UCH NO UCH Jangel's Hawk Eye , U. Nightwind Unique Queen For Khaos , Uppf Wohlin Saori, Nykvarn , Ägare Wohlin Saori, Nykvarn

3 SALUKI

Ashtad Hadia Min Sahra SE47622/2016 Långhårig  FÖDD 2016-05-20, E. BY CH MD CH C.I.B. RU CH Imran Ciyar Rihh , U. SK CH Ta'Zim Gehna Gazalah , Uppf Flakova Alzbeta, Slovakien , Ägare Levenskog Elisabet, Grästorp

4 FARAOHUND

Farao Anubis Just Smashing SE36525/2016  FÖDD 2016-04-28, E. SE JV-15 Lileo's Sunshine Daydream , U. SE UCH FI UCH RU CH FI JV-11 Farao Anubis Ikara , Uppf Westman Maria, Vällingby , Ägare Westman Maria, Vällingby

 

BEST IN SHOW VALP

Domare Peter Mazura, Österrike

1 FARAOHUND

Enigma Sixth Sense SE19196/2016  FÖDD 2016-02-02, E. SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH FI V-14 Bazinga A Storm Of Swords , U. HR CH SE UCH Enigma Ruby Red Sparkles , Uppf Lönn Madelene, Krigholm Sofie, Örsundsbro , Ägare Lönn Madelene, Krigholm Sofie, Örsundsbro

2 WHIPPET

Mac Bells Mum's The Word SE26940/2016  FÖDD 2016-03-14, E. Indigo Of Swala Pala , U. SE UCH Mac Bells Hold Your Horses , Uppf Andersson Anita, Mörling Heléne, Kolmården , Ägare Mörling Heléne, Söderköping

3 AFGHANHUND

Jangel's I Temptation SE29831/2016  FÖDD 2016-03-27, E. SE UCH FI UCH NORD V-15 White Infinity's Faraday Effect , U. SE UCH Jangel's Paradise Will Wait , Uppf Flybring Jana, Grönblad Bo, Gävle , Ägare Grönblad Bo, Åshammar

4 SKOTSK HJORTHUND

Lilac Wind Modjo To Galerita SE48142/2016  FÖDD 2016-02-14, E. Neroche Indigo , U. Goshenite Of Bestmara , Uppf Friedrich Florent, Frankrike , Ägare Nordström Cecilia, Sundborn

 

BEST IN SHOW JUNIOR

Domare Peter Mazura, Österrike

1 BORZOI

Iorek's Honey Honey SE38682/2015  FÖDD 2015-05-20, E. SE V-15 SE UCH Coverdale's Salieri , U. C.I.B. NORD UCH Iorek's Miss Money Penny , Uppf Åkerström Holman Anna, Holman Leif, Björbo , Ägare Åkerström Anna, Åkerström Izabelle, Björbo

2 FARAOHUND

Antefa's Xerox SE36065/2015  FÖDD 2015-05-02, E. RU CH FI UCH EE CH LU CH BE CH Reedly Road Lynway , U. NO V-08 SE UCH NO UCH NO V-09 Churuka Mia Orange Spice , Uppf Lundqvist Monica, Lundqvist Hemström Annika, Jordbro , Ägare Lundqvist Hemström Annika, Vanerud Johanna, Österhaninge

3 SALUKI

Husniya's Almir-Al-Uday SE44383/2015 Långhårig  FÖDD 2015-07-06, E. SE VCH SE LCCH SE UCH DK UCH NO UCH LV CH Dhawati Uday Karam , U. EE CH C.I.B. FI UCH NORD UCH FI V-15 FI V-84 Husniya Har Kala Rachi , Uppf Nilsson Catrin, Skärholmen , Ägare Lagerbäck Martina, Lagerbäck Siw, Malmköping

4 PODENGO ÅORTUGUES, LISO/PEQUENO

Bellomis A Golden Dream SE58802/2015  FÖDD 2015-11-06, E. PT CH WW-14 Pizon's Dom Decisivo , U. C.I.B. FI UCH NORD UCH SE V-13 NORD V-14 Tappinskis All Or Nothing , Uppf Segersten Susanne, Fjärdhundra , Ägare Segersten Susanne, Fjärdhundra

 

BEST IN SHOW UNGHUND

Domare Paul Stanton

1 WHIPPET

Allettes Royal La Traviata SE56790/2014  FÖDD 2014-10-13, E. SE UCH Wolf Tone Verdi , U. SE UCH DK UCH SE V-15 Allettes Royal Samba , Uppf Boos Allette & Gellerstam Marie, Magnusson Flygar Elisabeth, Mora , Ägare Gellerstam Marie, Saltsjö-Boo

2 SALUKI

Amiyat Darth Vader SE36834/2015 Långhårig FÖDD 2015-05-08, E. US CH Khiva's Rami Rasil , U. SE UCH DK UCH FI UCH Elamir Classic Queen Of Halima , Uppf Andersson Eva, Hagforsen Eva, Sollentuna , Ägare Hagforsen Eva, Uppsala

3 AFGHANHUND

NORD JV-15 Mandinah King's Speech SE26158/2015  FÖDD 2015-03-08, E. SE UCH DK UCH NO UCH Jangel's Hawk Eye , U. C.I.B. SE UCH DK UCH FI UCH NORD LCCH Mandinah Irresistible Whisper , Uppf Gustafsson Christina, Kvidinge , Ägare Önell Helmer, Nicklasson Jill, Bandhagen

 

BEST IN SHOW BRUKSHUND

Domare Peter Mazura, Österrike

1 SALUKI

FI UCH NO LCCH SE JV-13 SE LCCH SE UCH Dhawati Ujala Lamiáh SE42168/2012 Släthårig  FÖDD 2012-06-11, E. Al Wathba Umer Al Dirw , U. LT CH C.I.B. SE UCH NO UCH FI UCH Dhawati Hinda Bint Rafiiqa , Uppf Widström Katarina, Stora Mellösa , Ägare Widström Katarina, Kumla

2 WHIPPET

NORD LCCH RLD N Pompeca's G Girl Close To Mumma SE17259/2010  FÖDD 2010-01-20, E. SE V-10 SE UCH Twin Hills Gatsby , U. Pompeca's Heavenly Honey Sapphire , Uppf Eriksson Marie, Enköping , Ägare Eriksson Marie, Enköping

 

BEST IN SHOW VETERAN

Domare Paul Stanton

1 AFGHANHUND

FI UCH NO UCH SE UCH Khaos Dewberry S12689/2008  FÖDD 2007-11-25, E. SE UCH DK UCH FI UCH Jangel's Cadiblack , U. SE LCCH SE UCH Khaos Tomorrow Never Dies , Uppf Roseen Lundström Christina, Norsborg , Ägare Wohlin Saori, Nykvarn

2 WHIPPET

C.I.B. FI UCH NO V-12 NORD UCH SE V-12 Twyborn Big Ben S19570/2008  FÖDD 2008-01-16, E. SE UCH Khalibadh Solglimt , U. SE UCH Twyborn Savannah , Uppf Vikström Michael, Töreboda , Ägare Oinonen Jörgen, Karlskoga

3 GALGO ESPANOL

C.I.B. NO UCH NORD V-14 SE UCH SE V-13 Rabilargo's Bibiana SE25934/2013  FÖDD 2008-06-29, E. NO V-06 NORD V-06 SE UCH NO UCH Jucaro Spi Apolo , U. NO V-07 SE UCH NO UCH Uruguay A La Cour Du Roi Boulou , Uppf Stene Marit & Björnewall Sven Erik, Norge , Ägare Naess Evje Ursula, Töreboda

4 SALUKI

SE LCCH Dyynien Idiz Imbus S15425/2008 Långhårig  FÖDD 2007-11-21, E. NORD UCH Hisilome's Dicaprio , U. FI UCH FI BCH Dyynien Flying Fantasy , Uppf Valli Susanna & Niemelä Ilkka, Fi-00680 Helsinki , Ägare Löfqvist Britt, Kumla

 

BEST IN SHOW UPPFÖDARGRUPP

Domare Carina Ekwall

1 SALUKI

Kennel Dhawati, Widström Katarina, Kumla

2 WHIPPET

Kennel Magic Colour,  Lindblad Jeannette, Jensen Peter, Järna

3 AFGHANHUND

Kennel Khaos , Wohlin Saori, Nykvarn

4 IRLÄNDSK VARGHUND

Kennel Scoops , Edström Lena, Tumba

 

BEST IN SHOW AVELSGRUPP

Domare Paul Stanton

1 WHIPPET

C.I.B. DK UCH SE UCH Magic Colour Cyber Babe S63590/2009  FÖDD 2009-11-06, E. SE LCCH SE UCH Airescot Cyber Dragon , U. Airescot Jenny Lind , Uppf Lindblad Jeannette, Jensen Peter, Järna , Ägare Lindblad Jeannette, Jensen Peter, Järna

2 IRLÄNDSK VARGHUND

DK UCH SE UCH Scoops Justine SE31995/2011  FÖDD 2011-04-10, E. SE UCH Riverwolf Roger Federer , U. SE UCH Greirish Whispering Scoop , Uppf Edström Lena, Tumba , Ägare Gyllin Magnus, Gyllin Annica, Grödinge