1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Rasresultat Strömsholm 31 juli 2016

 

Nationell utställning Strömsholm 2016-07-31-003  Söndag
Arrangör:  Svenska Vinthundklubben
VINNARE GRUPP 5 - SPETSAR OCH RASER AV URHUNDSTYP

CIRNECO DELL'ETNA Antal:  10
Domare:   KNAUBER OLAF, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   DK JV-14 DK V-14 FI JV-14 FI UCH FI V-14 JEUW-14 JWW-14 NO JV-14 NORD JV-14 NORD UCH NORD V-15 SE JV-14 SE UCH SE V-14 SE V-15 LEX MURPHY CAN'T GET ENOUGH
Ägare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN
Uppfödare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN
   
BIM:   FI UCH JEUW-14 NO UCH NORD JV-14 NORD UCH NORD V-14 NORD V-15 SE JV-14 SE UCH LEX MURPHY BRING HOME THE BACON
Ägare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN
Uppfödare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN
   
Bästa avelsgrupp:   FDI FI V-10 NO V-10 NORD V-11 SE UCH SE V-11 CHININAS URSULA UN URAGANO LIEVE
Ägare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN
Uppfödare: SJÖBLOM CARINA, HEBY
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: LEX MURPHY
Uppfödare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN

FARAOHUND Antal:  38
Domare:   KNAUBER OLAF, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   HR CH SE UCH ENIGMA RUBY RED SPARKLES
Ägare: WIKLUND VERONICA, BJÖRNA
Uppfödare: LÖNN MADELENE, LÖNN SOFIE, VALLENTUNA
                                     
Bästa valp:   REEDLY ROAD OLL KORRECT
Ägare: SMIRNOVA NATALIA, RYSSLAND
Uppfödare: MARIA EVTEEVA, RYSSLAND
   
Bästa veteran:   LT CH NO UCH NORD VV-15 SE UCH SE VV-15 FAOUZIAH'S DARIN
Ägare: NYSTRÖM LIL, VÅRBY
Uppfödare: LARSSON ANNA, SADELHEIM TANJA, SUNDBYBERG
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ANTEFA'S
Uppfödare: LUNDQVIST MONICA, LUNDQVIST HEMSTRÖM ANNIKA, JORDBRO
   
Bästa UKL:   SOVRIN HALLAM BACK TO THE FUTURE RE
Ägare: EVTEEVA MARIA, 115573 MOSCOW, RYSSLAND
Uppfödare: NANCY SOWERBUTTS, USA
   
Bästa BJK:   SE LCCH SE UCH EZHAR LIKE VELVET KIANA
Ägare: HEDMAN PIA, FINSPÅNG
Uppfödare: WAHLGREN ANNAKARIN, WAHLGREN MATHIAS, OXELÖSUND
   
Bästa Baby:   ENIGMA SIXTH SENSE
Ägare: LÖNN MADELENE, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: LÖNN MADELENE, KRIGHOLM SOFIE, ÖRSUNDSBRO
   
Bästa JKL:  

ANTEFA'S XPERIAH ON REEDLY ROAD
Ägare: EVTEEVA MARIA & MAKSIMOVA JULIA, 115573 MOSCOW, RYSSLAND
Uppfödare: LUNDQVIST MONICA, LUNDQVIST HEMSTRÖM ANNIKA, JORDBRO

CERT HANE & BIM        EE CH FI UCH LU CH RU CH REEDLY ROAD LYNWAY
                                    
Ägare: Eveteeva Maria & Popova Olga
                                    
Uppfödare: Eveteeva Maria, Ryssland

CERT TIK                       ANTEFA'S XPERIAH ON REEDLY ROAD
                                      Ägare: EVTEEVA MARIA & MAKSIMOVA JULIA, 115573 MOSCOW, RYSSLAND
                                      Uppfödare: LUNDQVIST MONICA, LUNDQVIST HEMSTRÖM ANNIKA, JORDBRO


 
 

 

 
Nationell utställning Strömsholm 2016-07-31-003  Söndag
Arrangör:  Svenska Vinthundklubben
VINNARE GRUPP 10 - VINTHUNDAR

AFGHANHUND Antal:  51
Domare:   HAMILTON BRETT, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   LU CH AGHA DJARI'S BLUE STEEL
Ägare: HESSLING KARIN, TYSKLAND
Uppfödare: 
   
BIM:   MANDINAH KEY TO MY HEART
Ägare: GUSTAFSSON CHRISTINA, KVIDINGE
Uppfödare: GUSTAFSSON CHRISTINA, KVIDINGE
   
CERT - hane:   LU CH AGHA DJARI'S BLUE STEEL
Ägare: HESSLING KARIN, TYSKLAND
Uppfödare: 
   
CERT - tik:   MANDINAH KEY TO MY HEART
Ägare: GUSTAFSSON CHRISTINA, KVIDINGE
Uppfödare: GUSTAFSSON CHRISTINA, KVIDINGE
   
Bästa valp:   OSHANAMEH'S OLD HABITS DIE HARD
Ägare: LINDH SOFIA, STOCKHOLM
Uppfödare: ANNE & IREN NAARITS, ESTLAND
   
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH HR CH NORD UCH SE V-12 SL CH US CH KHAOS D' ARAM
Ägare: WOHLIN SAORI, NYKVARN
Uppfödare: ROSEEN LUNDSTRÖM CHRISTINA, NORSBORG
   
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. DK UCH FI UCH NORD LCCH SE UCH MANDINAH IRRESISTIBLE WHISPER
Ägare: GUSTAFSSON CHRISTINA, KVIDINGE
Uppfödare: GUSTAFSSON CHRISTINA, KVIDINGE
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MANDINAH
Uppfödare: GUSTAFSSON CHRISTINA, KVIDINGE
   
Bästa BJK:   DK UCH NO LCCH SE LCCH SE UCH ALPHAVILLE'S SCENE STEALER
Ägare: CHARLESDOTTER YVETTE, ESKILSTUNA
Uppfödare: LJUNGQVIST YVONNE, KARLSSON TOMMY, FJÄRÅS
   
Bästa JKL:   AGHA DJARI'S KILIMANJARO
Ägare: HESSLING KARIN, TYSKLAND
Uppfödare: 
   
Bästa UKL:   MANDINAH KEY TO MY HEART
Ägare: GUSTAFSSON CHRISTINA, KVIDINGE
Uppfödare: GUSTAFSSON CHRISTINA, KVIDINGE

GALGO ESPANOL Antal:  24
Domare:   KNAUBER OLAF, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   C.I.C. DK UCH NO LCCH NORD VV-15 SE LCCH SE UCH SE VV-15 SE&DK UCH HOT ISLE ADELARDO
Ägare: STRÖMQUIST ANN-MARI, KATRINEHOLM
Uppfödare: JANSON ANNIKA, STRÖMQUIST ANN-MARIE, FELLINGSBRO
   
BIM:   SE JV-15 MAGIC BLUES BATHORY
Ägare: BÄCKMAN LISA, NORBERG
Uppfödare: HURTIG KARIN, BÄCKMAN LISA, NORBERG
   
CERT - hane:   SAHEJEEV'S CONCERTO
Ägare: HÅKANSSON EVA, BRÖSARP
Uppfödare: HÅKANSSON EVA, BRÖSARP
   
CERT - tik:   HOT ISLE DÉBORA
Ägare: GALIK MILAN, JÄRLÅSA
Uppfödare: JANSSON ANNIKA, STRÖMQUIST ANN-MARI, FELLINGSBRO
   
Bästa veteran:   C.I.C. DK UCH NO LCCH NORD VV-15 SE LCCH SE UCH SE VV-15 SE&DK UCH HOT ISLE ADELARDO
Ägare: STRÖMQUIST ANN-MARI, KATRINEHOLM
Uppfödare: JANSON ANNIKA, STRÖMQUIST ANN-MARIE, FELLINGSBRO
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HOT ISLE
Uppfödare: JANSON ANNIKA, STRÖMQUIST ANN-MARIE, FELLINGSBRO
   
Bästa UKL:   SAHEJEEV'S CONCERTO
Ägare: HÅKANSSON EVA, BRÖSARP
Uppfödare: HÅKANSSON EVA, BRÖSARP

GREYHOUND Antal:  23
Domare:   GRANDI GILBERTO, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   SE UCH HONEY CLASSIC CALA CAZADORA
Ägare: MAGNUSSON EVA, LJUNGSBRO
Uppfödare: NILSSON INGER, ULRIKA
   
BIM:   JET'S JUST DON'T MESS WITH ME
Ägare: OLESEN LISE C/O ENGH, LIER, NORGE
Uppfödare: ENGH ESPEN, NORGE
   
CERT - hane:   JET'S JUST DON'T MESS WITH ME
Ägare: OLESEN LISE C/O ENGH, LIER, NORGE
Uppfödare: ENGH ESPEN, NORGE
   
CERT - tik:   JET'S JUST THE WAY U ARE
Ägare: ENGH ESPEN & GJETNES ÅGE, LIER, NORGE
Uppfödare: ENGH ESPEN, NORGE
   
Bästa veteran:   SE LCCH SE UCH SKYINGS FERRARI ROSSO
Ägare: LÖFQVIST BRITT, KUMLA
Uppfödare: JOHANSSON INGER, VÄSTERÅS
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: EPIC
Uppfödare: ALMGREN ANNA LENA, ROSENGREN JOHAN, LJUGARN
   
Bästa UKL:   JET'S JUST DON'T MESS WITH ME
Ägare: OLESEN LISE C/O ENGH, LIER, NORGE
Uppfödare: ENGH ESPEN, NORGE
   
Bästa JKL:   EPIC NECESSARY
Ägare: RITZMAN BROO CAMILLA, STENSTORP
Uppfödare: ALMGREN ANNA LENA, ROSENGREN JOHAN, LJUGARN

SALUKI Antal:  193
 
   
BIR:   SE UCH QIRMIZI PASHMINA
Ägare: EMANUELSDOTTER ANNE-LI, MÅNKARBO
Uppfödare: ERIKSSON NICKLAS, ERIKSSON INGUNN SOLBERG, GRÄSTORP
   
Bästa valp:   AZIZ QITARAH
Ägare: SOLBERG ERIKSSON INGUNN, GRÄSTORP
Uppfödare: JALKANEN STINA & JANETTE, FINLAND
   
Bästa veteran:   C.I.B. FR CH NORD UCH PL CH SE V-14 -15 SL CH DABKA'S ITALY
Ägare: SEIHOLM PERSSON LIZ-MARI, SKILLINGARYD
Uppfödare: SEIHOLM PERSSON LIZ-MARI, PERSSON ANDERS, SKILLINGARYD
   
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. DK UCH LV CH NO V-10 NORD UCH RU CH WW-14 AL WATHBA BAHRAM AL NADIR
Ägare: CATHRINE FARETH, TROMSØ, NORGE
Uppfödare: HÄGG INGELA, PETTERSSON CARINA, ÅSA
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: DAHAQIN
Uppfödare: DOVERHOLT AGNETA, GUNNILSE
   
Bästa UKL:   SOHEIL NOUR CHILION
Ägare: PERSSON NANOQ NINI, SJÖBO
Uppfödare: AALTONEN MARIKA, FINLAND
   
Bästa Baby:   MEHR ANGIZ LEANDER KAPITÄN
Ägare: JOHANSSON LINNÉA, ÖSTHAMMAR
Uppfödare: JOHANSSON LINNÉA, ÖSTHAMMAR
   
Bästa JKL:   AMIYAT DANTOOINE
Ägare: JUTO HEDBERG KARIN, LIDINGÖ
Uppfödare: ANDERSSON EVA, HAGFORSEN EVA, SOLLENTUNA
   
Bästa BJK:   FI UCH NO LCCH SE JV-13 SE LCCH SE UCH DHAWATI UJALA LAMIÅH
Ägare: WIDSTRÖM KATARINA, KUMLA
Uppfödare: WIDSTRÖM KATARINA, STORA MELLÖSA

 

BIM                                  C.I.B. FR CH NORD UCH PL CH SE V-14 -15 SL CH DABKA’S ITALY
                                      
Ägare: SEIHOLM PERSSON LIZ-MARIE, SKILLINGARYD
                                      
Uppfödare: SEIHOLM PERSSON LIZ-MARIE , PERSSON ANDERS, SKILLINGARYD

Cert hane                       SOHEIL NOUR CHILLON
                                     
Ägare: PERSSON NANOQ NINI, SJÖBO
                                     
Uppfödare: AALTONEN MARIKA, FINLAND

Cert tik                             AMIYAT DANTOONIE
                                       
Ägare: JUTO HEDBERG KARIN, LIDINGÖ
                                       
Uppfödare: ANDERSSON EVA, HAGFORSEN EVA, SOLLENTUNA


WHIPPET Antal:  170
 
   
BIR:   ADAGIO ORCHARD PLUM
Ägare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO
Uppfödare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO
   
Bästa valp:   PLAY MEC THE SNOW MAN
Ägare: KIRSTEN J LANDSVERK, AURSKOG, NORGE
Uppfödare: LANDSVERK KIRSTEN & CECILIE, NORGE
   
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NO V-12 NORD UCH SE V-12 TWYBORN BIG BEN
Ägare: OINONEN JÖRGEN, KARLSKOGA
Uppfödare: VIKSTRÖM MICHAEL, TÖREBODA
   
Bästa avelsgrupp:   PIPSQUEAK LOVELY WHIPSTER
Ägare: MANNILA PIA & KIRSI, FI-01700 VANTAA, FINLAND
Uppfödare: ELOMAA TUIJA, FI-04330 LAHELA
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: TWYBORN
Uppfödare: VIKSTRÖM MICHAEL, TÖREBODA
   
Bästa Baby:   ALLETTES RUZ OLIVE MUSK
Ägare: MAGNUSSON FLYGAR ELISABETH, VALLENTUNA
Uppfödare: BOOS ALLETTE & GELLERSTAM MARIE, MAGNUSSON FLYGAR ELISABETH, MORA
   
Bästa BJK:   C.I.B. DK UCH NO JV-12 NORD UCH LANCAR DREAM DAZZLING FLASH
Ägare: RANDI JULIUSSEN, MERÅKER, NORGE
Uppfödare: O. ROMANENKOVA, LATVIA
   
Bästa UKL:   C'MERE REBEL YELL
Ägare: PIA MANNILA, VANTAA, FINLAND
Uppfödare: MANNILA KIRSI & MANNILA PIA, FINLAND
   
Bästa JKL:  

ADAGIO ORCHARD PLUM
Ägare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO
Uppfödare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO

BIM                                NOUCH N V-15 SE UCH BURNT SIENNA SANDSTONE QUARRY
                                    
Ägare: WINDER LISA, ÖREBRO
                                    
Uppfödare: WINDER LISA, ÖREBRO

Cert hane                       C’MERE REBEL YELL
                                     
Ägare: MANNILA PIA & JOKIVUORI ANNE, VANTAA, FINLAND
                                     
Uppfödare: MANNILA KIRSI & MANNILA PIA, VANTAA, FINLAND

Cert tik                           ADAGIO ORCHARD PLUM
                                      
Ägare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO
                                      
Uppfödare: RÅGHAMMAR STEFAN, NOSSEBRO