1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Rasresultat Strömsholm 30 juli 2016

 

Nationell utställning Strömsholm 2016-07-30-007  Lördag
Arrangör:  Svenska Vinthundklubben
VINNARE GRUPP 5 - SPETSAR OCH RASER AV URHUNDSTYP

PODENCO IBICENCO, KORTHÅRIG Antal:  2
Domare:   VUORINEN JARMO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   DK UCH SE JV-15 SE UCH YELLOW EYE'S POISON
Ägare: ERIKSSON SANNA, VÄSTERÅS
Uppfödare: STRONGSTONE ANNA, KOPPARBERG
   
BIM:   RLD F RLD N SE UCH YELLOW EYE'S PIRAYA
Ägare: ATALAR SUZAN, NYNÄSHAMN
Uppfödare: STRONGSTONE ANNA, KOPPARBERG

PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/PEQUENO Antal:  12
Domare:   VUORINEN JARMO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   SE UCH OPERA DE VIAMONTE
Ägare: LINDGREN INGRID, NORRKÖPING
Uppfödare: SABINO MIGUEL ANGELO C, PORTUGAL
   
CERT - tik:   GELERT'S CRISPY-BUBBLE
Ägare: MARTINSSON ÅSA, ASARUM
Uppfödare: MARTINSSON ÅSA, ASARUM
   
Bästa JKL:   TIZZEL FILIZ OF KASPAR
Ägare: MUNKEBY MARILOUISE, ÅS
Uppfödare: ENGLUND MARIANNE, SJÖMARKEN
   
Bästa UKL:   GELERT'S CRISPY-BUBBLE
Ägare: MARTINSSON ÅSA, ASARUM
Uppfödare: MARTINSSON ÅSA, ASARUM
   
Bästa Baby   JOMGARDEN'S DANZA PEQUENO
Ägare: PAJUNIEMI EVA, ÖSTERBYBRUK
Uppfödare: JOMGART MARI, GIMO

PODENGO PORTUGUES, LISO/MÉDIO Antal:  4
Domare:   VUORINEN JARMO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   DK UCH NO UCH HUNO
Ägare: HELLMAN ANNICA, SKEPPSHULT
Uppfödare: FERRO NUNO, PORTUGAL
   
BIM:   CEREJAN VALKYRIE OF NEVE
Ägare: HELLMAN ANNICA, SKEPPSHULT
Uppfödare: KARPPINEN SUSANNA, FINLAND
   
CERT - tik:   CEREJAN VALKYRIE OF NEVE
Ägare: HELLMAN ANNICA, SKEPPSHULT
Uppfödare: KARPPINEN SUSANNA, FINLAND
   
Bästa JKL:   CEREJAN VALKYRIE OF NEVE
Ägare: HELLMAN ANNICA, SKEPPSHULT
Uppfödare: KARPPINEN SUSANNA, FINLAND

PODENGO PORTUGUES, LISO/PEQUENO Antal:  16
Domare:   VUORINEN JARMO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   C.I.B. DK UCH DK V-14 EE CH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-14 TAPPINSKIS ALL I NEED IS YOU
Ägare: TAPPER ANNA, IGGESUND
Uppfödare: TAPPER ANNA, IGGESUND
   
BIM:   CZ CH EUW-14 FI JV-13 FI JV-14 FI UCH JWW-14 NO UCH NORD JV-13 NORD UCH NORD V-13 SE JV-13 SE UCH SE&FI UCH DITOSO O CACADOR DE FARAFRA
Ägare: JOMGART MARI, GIMO
Uppfödare: PIPALOVA PAVLINA, TJECKIEN
   
CERT - hane:   E' LIKKO DA QUINTA DO SALOIO
Ägare: ÖSTERBERG AGNETA, MÖRSIL
Uppfödare: ALMEIDA JOSE LUIS PEDRO, PORTUGAL
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: TAPPINSKIS
Uppfödare: TAPPER ANNA, IGGESUND
   
Bästa Baby:   TRUNDAFVAN'S ARMAGNAC
Ägare: SAMUELSSON MARIA, NORRFJÄRDEN
Uppfödare: ERIKSSON CHARLOTTA & ANDERS, SAMUELSSON MARIA, ROSVIK
   
Bästa UKL:  

E' LIKKO DA QUINTA DO SALOIO
Ägare: ÖSTERBERG AGNETA, MÖRSIL

Uppfödare: ALMEIDA JOSE LUIS PEDRO, PORTUGAL

   
Bästa JKL:   TAPPINSKIS DO IT BETTER IF YOU CAN
Ägare: TAPPER ANNA, IGGESUND
Uppfödare: TAPPER ANNA, IGGESUND

 

Nationell utställning Strömsholm 2016-07-30-007  Lördag
Arrangör:  Svenska Vinthundklubben
VINNARE GRUPP 10 - VINTHUNDAR

AZAWAKH Antal:  3
Domare:   VUORINEN JARMO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   JEUW-15 NORD JV-15 NORD V-15 CANIS VENETICI GIMBAYA
Ägare: LUDMILLA KOSLOW, OSLO, NORGE
Uppfödare: STARCENKOVA S, LETTLAND
   
BIM:   DK UCH NO UCH NORD V-14 NORD V-15 SE UCH DEKET-HEDERRET AG EBERHEY
Ägare: LUDMILLA KOSLOW, OSLO, NORGE
Uppfödare: KOSLOW LUDMILLA, NO-0253 OSLO
   
CERT - tik:   JEUW-15 NORD JV-15 NORD V-15 CANIS VENETICI GIMBAYA
Ägare: LUDMILLA KOSLOW, OSLO, NORGE
Uppfödare: STARCENKOVA S, LETTLAND
   
Bästa UKL:   JEUW-15 NORD JV-15 NORD V-15 CANIS VENETICI GIMBAYA
Ägare: LUDMILLA KOSLOW, OSLO, NORGE
Uppfödare: STARCENKOVA S, LETTLAND

BORZOI Antal:  43
Domare:   HAMILTON BRETT, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   DK UCH FI UCH FI V-14 FI V-15 SE UCH BORSCANA EUROCUB
Ägare: SELLIN RICKARD, GRILLBY
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY
   
BIM:   DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-15 BORSCANA BLUE SKIES
Ägare: SELLIN RICKARD, GRILLBY
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY
   
CERT - hane:   BORZOWSKI'S PLAY WITH FIRE
Ägare: NILSSON ANNIKA, GRILLBY
Uppfödare: NILSSON ANNIKA, GRILLBY
   
CERT - tik:   SYLVAN ELANCE SUMMERLANE SPELLBOUND
Ägare: HAMEL LENA, SOLLENTUNA
Uppfödare: QUINN A. & HUNCHAK C. & NEALE P&C, USA
   
Bästa valp:   LYNX WINTERS FROST
Ägare: ARNBERG CARINA, BORLÄNGE
Uppfödare: JONSSON ELISABET, ROTTNEROS
   
Bästa veteran:   SE UCH JELISTAZ SPINNING COIN
Ägare: STARK EWA, KOPPARBERG
Uppfödare: HOLMBERG SUSANNA, SÖDERBERG STEFAN, VÄSTERÅS
   
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. DK V-14 NORD UCH SE V-10 BAROWIAK'S CHAGALL
Ägare: INSULANDER LENA, ESKILSTUNA
Uppfödare: INSULANDER LENA, ESKILSTUNA
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BORSCANA
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY
   
Bästa UKL:   FI JV-15 BORSCANA FORTRAN
Ägare: BROSTRÖM ELISABET, RÅNEÅ
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY
   
Bästa JKL:   SYLVAN ELANCE SUMMERLANE SPELLBOUND
Ägare: HAMEL LENA, SOLLENTUNA
Uppfödare: QUINN A. & HUNCHAK C. & NEALE P&C, USA
   
Bästa Baby:   HAGABERGSLIDENS LAUGH OUT LOUD
Ägare: HELLBERG RAGNA, FJÄRÅS
Uppfödare: HELLBERG RAGNA, FJÄRÅS

CHART POLSKI Antal:  2
Domare:   VUORINEN JARMO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   DK UCH FI JV-14 FI UCH NO JV-14 NO UCH NO V-15 NORD JV-14 NORD UCH NORD V-15 SE JV-14 SE UCH SE V-14 STONEVILLE WHO'S BETTER WHO'S BEST
Ägare: MÅNSSON HÅKANSSON HELENA, BRÖSARP
Uppfödare: KLEMENCIC TOMISLAV, KROATIEN

IRLÄNDSK VARGHUND Antal:  11
Domare:   VUORINEN JARMO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   SE UCH ASCENDING'S ONORA
Ägare: ANDERSSON MARIA, FILIPSTAD
Uppfödare: ANDERSSON MARIA, FILIPSTAD
   
BIM:   DK UCH SE UCH SCOOPS JASPER
Ägare: GRECKE MARIANNE, ÅKERSBERGA
Uppfödare: EDSTRÖM LENA, TUMBA
   
CERT - tik:   ASCENDING'S NIGHTSHADE
Ägare: ANDERSSON MARIA, FILIPSTAD
Uppfödare: ANDERSSON MARIA, FILIPSTAD
   
Bästa valp:   GREIRISH HEAVENS DOOR
Ägare: LUNDSTRÖM PER, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: LUNDSTRÖM PER, SÖDERTÄLJE
   
Bästa Baby:   MAGH ITHA'S ARDUINA
Ägare: LINDHOLM CARINA, BANKERYD
Uppfödare: NAESS EVJE URSULA, EVJE JAN, TÖREBODA

ITALIENSK VINTHUND Antal:  40
Domare:   GRANDI GILBERTO, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   SE UCH REMANIQ FRANCECA DI SORELLA
Ägare: LINDHOLM RAGNI, INGATORP
Uppfödare: LINDHOLM RAGNI, INGATORP
   
BIM:   FDI LOVOLY'S MAN WITH THE GOLDEN GUN
Ägare: DANNELIND SUSANNE, HUDDINGE
Uppfödare: SJÖSTRAND ANN-CHARLOTTE, GEIVERZ YVONNE, SKÅNES FAGERHULT
   
CERT - hane:   FDI LOVOLY'S MAN WITH THE GOLDEN GUN
Ägare: DANNELIND SUSANNE, HUDDINGE
Uppfödare: SJÖSTRAND ANN-CHARLOTTE, GEIVERZ YVONNE, SKÅNES FAGERHULT
   
CERT - tik:   PY'S DAHLIA
Ägare: AXENBORG MICAEL, ESKILSTUNA
Uppfödare: AXENBORG MICAEL, ESKILSTUNA
   
Bästa valp:   CHARTBEAT SUGAR POP
Ägare: SINCLAIR MARIA, SÄFFLE
Uppfödare: SZADKOWSKA AGATA, POLEN
   
Bästa veteran:   SE UCH SOBERS KASSIA
Ägare: STÅHLBERG GUNNEL, ENSKEDE
Uppfödare: AHRENS BITTE, PRIMAVERA PIERLUIGI, IT-00193 ROMA RM
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: PY'S
Uppfödare: AXENBORG MICAEL, ESKILSTUNA
   
Bästa Baby:   DERVISCH EVALITA BY VERY WILD
Ägare: LUDMILLA KOSLOW, OSLO, NORGE
Uppfödare: GRÖNLUND DAN, HÄLLEVADSHOLM
   
Bästa JKL:   PY'S DAHLIA
Ägare: AXENBORG MICAEL, ESKILSTUNA
Uppfödare: AXENBORG MICAEL, ESKILSTUNA
   
Bästa UKL:   NITUSCH HARMONIE
Ägare: LUNDSTEIN CARINA, SANDARNE
Uppfödare: STÅHLBERG GUNNEL, ENSKEDE

SKOTSK HJORTHUND Antal:  15
Domare:   HAMILTON BRETT, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   C.I.B. FI UCH LT CH SE V-11 SE V-12-13 SE&DK UCH US CH WW-14 LEHIGH FORTUNE AT CHAMPHURST
Ägare: LINDHOLM RAY, STAVSJÖ
Uppfödare: PASCOE PAULA, SMITHSON PAMELA, USA
   
BIM:   FI JV-15 LAWTONS DEPOLINA DURACELL
Ägare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE
Uppfödare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE
   
CERT - hane:   NECESSE'S BOMBAX
Ägare: THUNGREN PIA, SUNDSVALL
Uppfödare: ERASMIE PIA, STAFFANSTORP
   
CERT - tik:   FI JV-15 LAWTONS DEPOLINA DURACELL
Ägare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE
Uppfödare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE
   
Bästa valp:   GRAYRORY'S HYACINTH
Ägare: KÄCK MARIA, VÄSTERÅS
Uppfödare: KÄCK MARIA, KÄCK ÅKE, VÄSTERÅS
   
Bästa Baby:   LILAC WIND MODJO TO GALERITA
Ägare: NORDSTRÖM CECILIA, SUNDBORN
Uppfödare: FLORENT & CAROLINE FRIEDRICH, FRANKRIKE
   
Bästa UKL:   FI JV-15 LAWTONS DEPOLINA DURACELL
Ägare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE
Uppfödare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE

SLOUGHI Antal:  11
Domare:   VUORINEN JARMO, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   C.I.B. FI UCH FI V-13 NO UCH NO V-12 NORD V-11-13 NORD V-15 SE UCH SE V-13-14 SE V-14 WW-14 GHAZOOT BAQIIR
Ägare: GELIUS INGER, NÅS
Uppfödare: GELIUS INGER, NÅS
   
BIM:   FI UCH ISIS EL NELIAPILAN DE LA BERONDIERE
Ägare: ARJA KETTUNEN, HELSINKI, FINLAND
Uppfödare: DEBAYE MARIE-FRANCE, FRANKRIKE
   
CERT - tik:   FI UCH ISIS EL NELIAPILAN DE LA BERONDIERE
Ägare: ARJA KETTUNEN, HELSINKI, FINLAND
Uppfödare: DEBAYE MARIE-FRANCE, FRANKRIKE
   
Bästa veteran:   C.I.B.&NORD UCH C.I.B.P. DK UCH&KBH V-09 DK V-11 FI V-09 JWW-08 NO V-10 NORD JV-07 NORD V-09 SE LCCH SE V-09 SE V-10 SE V-12 AL SUWIID BENAZIR
Ägare: KOOLMEISTER TIINA, SEGELTORP
Uppfödare: WALLGREN TIINA, SEGELTORP
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: GHAZOOT
Uppfödare: GELIUS INGER, NÅS
   
Bästa BJK:   VDH CH TAHUARA'S BAYLAH BINT YAMAN
Ägare: BENNENDIR-SCHNEIDER USCHI, DE-35325 MUCKE, TYSKLAND
Uppfödare: H. FRIEDRICH, TYSKLAND
   
Bästa UKL:   JEUW-15 GHAZOOT CHAAMI
Ägare: GELIUS INGER, NÅS
Uppfödare: GELIUS INGER, NÅS