1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Finalresultat Upplands Väsby 20 mars 2016

Best in Show

Domare Tina Permo

1 Afghanhund
FI UCH NO UCH SE UCH US CH WW-14 Tells Matrix Reloaded S45232/2007 FÖDD 2007-03-12, E. SE UCH FI UCH US CH DE CH Elan Sebring The Matrix , U. SE UCH Tells Miss Cutie Pie , Uppf Tell Collinge Marie-Louise, Collinge Jörgen, Väddö , Ägare Tell Collinge Marie Louise, Brett Hamilton, Väddö


2 Skotsk Hjorthund

Lilac Wind Jarta-To-Galerita SE10105/2015 FÖDD 2014-07-19, E. INT UCH FR CH Landlord von Der Oelmuhle , U. Gay Pride Of Muma , Uppf M. Friedrich Florent, Frankrike , Ägare Nordström Cecilia, Sundborn


3 Whippet

SE JV-15 Bellsweets Vesper Lynd SE20779/2014 FÖDD 2014-02-22, E. SE UCH DK UCH FI UCH NORD UCH Zelig Prince Of Peace , U. Twyborn Eliza Lundy , Uppf Svebeck Lena, Johansson Stefan, Eksjö , Ägare Svebeck Lena, Eksjö


4 Sloughi

C.I.B. FI UCH FI V-13 NO UCH NO V-12 NORD V-11-13 NORD V-15 SE UCH SE V-13-14 SE V-14 WW-14 Ghazoot Baqiir SE33415/2010 FÖDD 2010-04-26, E. Moulay El-Mehdi Al Kamsha , U. WW-08 C.I.B. SE UCH NO UCH NO V-09 SE VV-14 Tillieville Xahna Douh , Uppf Gelius Inger, Nås , Ägare Gelius Inger, Nås

 

BIS Babyvalp

Domare Gino Decruy
1 Whippet
Showline Silver Fortune SE17242/2016 FÖDD 2015-10-13, E. LV CH CZ CH EE CH RU CH NORD UCH Rivarco Telleroftales , U. DK UCH NO UCH INT UCH LU CH BE CH DE CH NL CH SE UCH Hannah Di Mahana , Uppf Blutecher C & K Fr, Norge , Ägare Tapper Anna, Iggesund

2 Saluki

Sharwassim Emir SE59441/2015 Långhårig FÖDD 2015-10-28, E. DE LCCH DE CH C.I.C. Rahim El Mahbub , U. FI LCCH SE LCCH NO LCCH DK LCCH Haefen Galaxie For Sharwassim , Uppf Haglund Camilla, Göteborg , Ägare Larsson Lena, Gävle

3 Podengo Portugues, Cerdoso/Medio

Alexandra's Heritage Egoista FI56471/15 FÖDD 2015-11-19, E. CH Vehkakallion Evergreen , U. CH Alexandra's Heritage Cinamomo , Uppf Mulari Jouni, Finland , Ägare Mittler Nyberg Eva, Rosersberg


BIS Valp

Domare Henrik Härling
1 Italiensk Vinthund

Yebelli's Nike SE48105/2015 FÖDD 2015-08-13, E. FI UCH NORD UCH Grain de Beaute Du Domainedechantel , U. C.I.B. NORD UCH Yebelli's Jasmine , Uppf Hedlund Madeleine, Söråker , Ägare Hedlund Madeleine, Söråker

2 Saluki

Husniya's Almir-Al-Uday SE44383/2015 Långhårig FÖDD 2015-07-06, E. SE VCH SE LCCH SE UCH DK UCH LV CH Dhawati Uday Karam , U. EE CH C.I.B. FI UCH NORD UCH FI V-15 Husniya Har Kala Rachi , Uppf Nilsson Catrin, Skärholmen , Ägare Lagerbäck Martina, Lagerbäck Siw, Malmköping

3 Borzoi

Borzowski's Play With Fire SE47697/2015 FÖDD 2015-08-15, E. SE UCH NORD JV-11 NO UCH DK UCH FI UCH Borzowski's Mr Majestic , U. Aurora , Uppf Nilsson Annika, Grillby , Ägare Nilsson Annika, Grillby

4 Magyar Agar

Vakvágta Látomás SE10962/2016 FÖDD 2015-08-25, E. Vadászok Réme Befutó , U. Vakvágta Kökény , Uppf Lóky Annamária, Ungern , Ägare Sjöblom Carina, Heby


BIS Junior

Domare Ray Lindholm
1 Borzoi

Kazar Wahid SE15286/2016 FÖDD 2015-04-25, E. SE&NO UCH C.I.B. DK UCH FI UCH GB CH DE CH NO V-09 NO V-11 NO V-12 Borzowski's Phenomenon , U. SE UCH DK UCH NO UCH INT UCH NO V-13 Kazar Usalka , Uppf Hovland Ole Terje & Ness Nils Erik, Norge , Ägare Hamel Lena, Alunda

2 Galgo Espanol

Sahejeev's Moby Dick SE10241/2015 FÖDD 2014-11-20, E. NORD JV-10 SE&DK&FI UCH C.I.B. NO UCH NORD V-15 SE V-13-14-15 Hot Isle Cayetano , U. C.I.B. NORD UCH DK V-13 O'Gradi's Alteza , Uppf Håkansson Eva, Brösarp , Ägare Håkansson Eva, Brösarp

3 Italiensk Vinthund

Nitusch Harmonie SE55486/2014 FÖDD 2014-10-10, E. FI UCH NORD UCH Grain de Beaute Du Domainedechantel , U. SE UCH Nitusch Floria , Uppf Ståhlberg Gunnel, Enskede , Ägare Lundstein Carina, Sandarne

4 Greyhound

JEUW-15 NORD JV-15 Sobers Xantia SE10756/2015 FÖDD 2014-09-22, E. WW-13 Salgrey's Bartolomew , U. Sobers Portia Grandcru , Uppf Ahrens Primavera B., Italien , Ägare Holm Pernilla, Saltsjöbaden

BIS Unghund

Domare Gino Decruy

1 Saluki

JEUW-15 Baklava's Special Edition SE37389/2014 Långhårig FÖDD 2014-05-11, E. NORD UCH NORD V-13 FI V-13 NO V-14 NORD V-14 C.I.B. NO JV-13 NORD V-14-15 Qirmizi Ovation , U. SE UCH Baklava's Valletta , Uppf Nilsson Monica, Hällingsjö , Ägare Arbliden Magnus, Arbliden Linda, Hönö

2 Whippet

Domeldini Anfield Road SE52741/2014 FÖDD 2014-09-19, E. SE UCH DK UCH FI UCH NORD UCH Zelig Prince Of Peace , U. SE UCH Play A While Tjejvasan , Uppf Gry Lotta, Tullinge , Ägare Gry Lotta, Tullinge

3 Borzoi

JEUW-15 NO JV-15 NO V-15 NORD JV-15 NORD V-15 SE JV-15 Iorek's Arya Stark SE43385/2014 FÖDD 2014-06-14, E. SE&NO UCH C.I.B. DK UCH FI UCH GB CH DE CH NO V-09 NO V-11 NO V-12 Borzowski's Phenomenon , U. Iorek's Balenciaga , Uppf Åkerström Holman Anna, Holman Leif, Björbo , Ägare Åkerström Holman Izabelle, Åkerström Holman Anna, Holman Leif, Björbo

4 Skotsk Hjorthund

Lilac Wind Jarta-To-Galerita SE10105/2015 FÖDD 2014-07-19, E. INT UCH FR CH Landlord von Der Oelmuhle , U. Gay Pride Of Muma , Uppf M. Friedrich Florent, Frankrike , Ägare Nordström Cecilia, Sundborn


BIS Veteran

Domare Ray Lindholm

1 Afghanhund

C.I.B. DK UCH HR CH NORD UCH SE V-12 SL CH Khaos d' Aram S12683/2008 FÖDD 2007-11-25, E. SE UCH DK UCH FI UCH Jangel's Cadiblack , U. SE LCCH SE UCH Khaos Tomorrow Never Dies , Uppf Roseen Lundström Christina, Norsborg , Ägare Wohlin Saori, Nykvarn

2. Whippet

C.I.B. FI UCH NO V-12 NORD UCH SE V-12 Twyborn Big Ben S19570/2008 FÖDD 2008-01-16, E. SE UCH Khalibadh Solglimt , U. SE UCH Twyborn Savannah , Uppf Vikström Michael, Töreboda , Ägare Oinonen Jörgen, Karlskoga

3 Saluki

C.I.B. C.I.B.&NORD UCH C.I.B.P. INT LCCH NO LCCH NORD UCH NORD VV-15 SE LCCH SE VV-14 SE VV-15 Dabka's Heaven S64833/2006 Långhårig FÖDD 2006-09-28, E. NO V-01 SE V-02 SE V-05 NORD UCH INT UCH Badavie Silmarillon , U. KBH V-04 SE UCH DK UCH FI UCH INT UCH NORD VV-11 Dabka's Cassandra , Uppf Seiholm Persson Liz-Mari, Persson Anders, Skillingaryd , Ägare Södergren Jenny, Spånga

4 Italiensk Vinthund

NO UCH SE UCH Yebelli's Fellini S17797/2008 FÖDD 2008-02-04, E. SE UCH Gatecastle's Bentley , U. Dervisch Get Up And Boogie , Uppf Hedlund Madeleine, Timrå , Ägare Hedin Erik, Stockholm


BIS Uppfödargrupp

Domare Gino Decruy

1 Afghanhund

Kennel Khaos, Wohlin Saori, Åkers Styckebruk

2 Saluki

Kennel Hisilome's, Axelsson Mary Ann, Filipstad

3 Whippet

Kennel Tappinskis, Tapper Anna, Iggesund

4 Galgo Espanol

Kennel Hot Isle, Jansson Annika & Strömquist Ann-Marie, Arboga

 

Rasresultat grupp 10

AFGHANHUND Antal:  18
Domare:   LINDHOLM RAY - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   FI UCH NO UCH SE UCH US CH WW-14 TELLS MATRIX RELOADED
Ägare: TELL COLLINGE MARIE LOUISE, VÄDDÖ
Uppfödare: TELL COLLINGE MARIE-LOUISE, COLLINGE JÖRGEN, VÄDDÖ
   
BIM:   US CH KJAVU TELL ME IM IT
Ägare: BRETT HAMILTON MARIE LOUISE TELL COLLINGE, 76491, AUSTRALIEN
Uppfödare: HAMILTON COLIN & HELEN, AUSTRALIEN
   
CERT - tik:   US CH KJAVU TELL ME IM IT
Ägare: BRETT HAMILTON MARIE LOUISE TELL COLLINGE, 76491, AUSTRALIEN
Uppfödare: HAMILTON COLIN & HELEN, AUSTRALIEN
   
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH HR CH NORD UCH SE V-12 SL CH KHAOS D' ARAM
Ägare: WOHLIN SAORI, NYKVARN
Uppfödare: ROSEEN LUNDSTRÖM CHRISTINA, NORSBORG
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: KHAOS
Uppfödare: WOHLIN SAORI, ÅKERS STYCKEBRUK
   
Bästa JKL:   MANDINAH KISMET
Ägare: CHARLESDOTTER YVETTE, ESKILSTUNA
Uppfödare: GUSTAFSSON CHRISTINA, KVIDINGE
   
Bästa UKL:   KHAOS RED REWARD OF FAITH
Ägare: WOHLIN SAORI, NYKVARN
Uppfödare: WOHLIN SAORI, ÅKERS STYCKEBRUK

AZAWAKH Antal:  1
Domare:   PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   JAMMAL DE LA DEHANNAIE
Ägare: YNGVESSON ANGELA, BJURSÅS
Uppfödare: MARRO AUDREY, FRANKRIKE
   
CERT - hane:   JAMMAL DE LA DEHANNAIE
Ägare: YNGVESSON ANGELA, BJURSÅS
Uppfödare: MARRO AUDREY, FRANKRIKE

BORZOI Antal:  17
Domare:   LINDHOLM RAY - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   DK UCH FI UCH SE UCH SE V-15 BORSCANA BLUE SKIES
Ägare: SELLIN RICKARD, GRILLBY
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY
   
BIM:   DK UCH FI UCH FI V-14 FI V-15 SE UCH BORSCANA EUROCUB
Ägare: SELLIN RICKARD, GRILLBY
Uppfödare: EDLAND LISE, SELLIN RICKARD, GRILLBY
   
CERT - hane:   KAZAR WAHID
Ägare: HAMEL LENA, ALUNDA
Uppfödare: HOVLAND OLE TERJE & NESS NILS ERIK, NORGE
   
CERT - tik:   JEUW-15 NO JV-15 NO V-15 NORD JV-15 NORD V-15 SE JV-15 IOREK'S ARYA STARK
Ägare: ÅKERSTRÖM HOLMAN IZABELLE, BJÖRBO
Uppfödare: ÅKERSTRÖM HOLMAN ANNA, HOLMAN LEIF, BJÖRBO
   
Bästa valp:   BORZOWSKI'S PLAY WITH FIRE
Ägare: NILSSON ANNIKA, GRILLBY
Uppfödare: NILSSON ANNIKA, GRILLBY
   
Bästa veteran:   LYNX KISS THE MOON
Ägare: WERMÄNG JOSEPHINE, VÄDERSTAD
Uppfödare: JONSSON ELISABETH, ROTTNEROS
   
Bästa JKL:   KAZAR WAHID
Ägare: HAMEL LENA, ALUNDA
Uppfödare: HOVLAND OLE TERJE & NESS NILS ERIK, NORGE
   
Bästa UKL:   JEUW-15 NO JV-15 NO V-15 NORD JV-15 NORD V-15 SE JV-15 IOREK'S ARYA STARK
Ägare: ÅKERSTRÖM HOLMAN IZABELLE, BJÖRBO
Uppfödare: ÅKERSTRÖM HOLMAN ANNA, HOLMAN LEIF, BJÖRBO

GALGO ESPANOL Antal:  15
Domare:   PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH MAGH ITHA'S AILINEL
Ägare: NAESS EVJE URSULA, TÖREBODA
Uppfödare: EVJE URSULA, EVJE JAN, TÖREBODA
   
BIM:   DK JV-15 HOT ISLE GASPAR
Ägare: HEDMAN PIA, FINSPÅNG
Uppfödare: JANSON ANNIKA, STRÖMQUIST ANN-MARI, ARBOGA
   
CERT - hane:   DK JV-15 HOT ISLE GASPAR
Ägare: HEDMAN PIA, FINSPÅNG
Uppfödare: JANSON ANNIKA, STRÖMQUIST ANN-MARI, ARBOGA
   
CERT - tik:   HOT ISLE ERIZELDA
Ägare: HOVERBERG CHRISTINA, FALKÖPING
Uppfödare: JANSSON ANNIKA, STRÖMQUIST ANN-MARI, ARBOGA
   
Bästa avelsgrupp:   NO UCH SE UCH ELENDILI'S ERU
Ägare: BREDENFELDT SIV, HISINGS KÄRRA
Uppfödare: BREDENFELDT SIV, HISINGS KÄRRA
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HOT ISLE
Uppfödare: JANSON ANNIKA, STRÖMQUIST ANN-MARI, ARBOGA
   
Bästa JKL:   SAHEJEEV'S MOBY DICK
Ägare: HÅKANSSON EVA, BRÖSARP
Uppfödare: HÅKANSSON EVA, BRÖSARP
   
Bästa UKL:   DK JV-15 HOT ISLE GASPAR
Ägare: HEDMAN PIA, FINSPÅNG
Uppfödare: JANSON ANNIKA, STRÖMQUIST ANN-MARI, ARBOGA

GREYHOUND Antal:  9
Domare:   PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   NORD UCH SE V-12 GULDS ONLY O' BRIAN
Ägare: GUSTAVSSON ANN, BERGSHAMRA
Uppfödare: GUSTAVSSON ANN, BERGSHAMRA
   
BIM:   SE JV-14 SE UCH SOBERS ULIANA
Ägare: HOLM PERNILLA, SALTSJÖBADEN
Uppfödare: AHRENS PRIMAVERA BITTE &, PIERLUIGI PRIMAVERA, ITALIEN
   
CERT - tik:   JEUW-15 NORD JV-15 SOBERS XANTIA
Ägare: HOLM PERNILLA, SALTSJÖBADEN
Uppfödare: AHRENS PRIMAVERA B., ITALIEN
   
Bästa valp:   SOBERS ZAFONIC
Ägare: JOHANSSON INGER, KÖPING
Uppfödare: AHRENS B & PRIMAVERA P, ITALIEN
   
Bästa veteran:   SE VV-14 GULDS NUN NINJA
Ägare: GUSTAVSSON ANN, BERGSHAMRA
Uppfödare: GUSTAVSSON ANN, BERGSHAMRA
   
Bästa UKL:   BLUE-DREAM'S BUSY DOING NOTHING
Ägare: OSKARSSON ANN-CHRISTINE, ESKILSTUNA
Uppfödare: OSKARSSON ANN-CHRISTINE, ESKILSTUNA
   
Bästa JKL:   JEUW-15 NORD JV-15 SOBERS XANTIA
Ägare: HOLM PERNILLA, SALTSJÖBADEN
Uppfödare: AHRENS PRIMAVERA B., ITALIEN

IRLÄNDSK VARGHUND Antal:  8
Domare:   DECRUY GINO, BELGIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   SE UCH GREIRISH EYE CATCHER
Ägare: LUNDSTRÖM PER, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: LUNDSTRÖM PER, SÖDERTÄLJE
   
BIM:   XAVIER SURYCAN
Ägare: NAESS EVJE URSULA, TÖREBODA
Uppfödare: VESELÅ IVANA, TJECKIEN
   
CERT - hane:   XAVIER SURYCAN
Ägare: NAESS EVJE URSULA, TÖREBODA
Uppfödare: VESELÅ IVANA, TJECKIEN
   
CERT - tik:   SE JV-14 MAGH ITHA'S INANNA
Ägare: NAESS EVJE URSULA, TÖREBODA
Uppfödare: NAESS EVJE URSULA, EVJE JAN, TÖREBODA
   
Bästa UKL:   XAVIER SURYCAN
Ägare: NAESS EVJE URSULA, TÖREBODA
Uppfödare: VESELÅ IVANA, TJECKIEN
   
Bästa JKL:   FURLONGS VICIOUS
Ägare: VAERLIEN RICHARD, ENKÖPING
Uppfödare: GUSTAVSSON ANNICA, VÄSE

ITALIENSK VINTHUND Antal:  16
Domare:   LINDHOLM RAY - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   NITUSCH HARMONIE
Ägare: LUNDSTEIN CARINA, SANDARNE
Uppfödare: STÅHLBERG GUNNEL, ENSKEDE
   
BIM:   NORD JV-15 YEBELLI'S MILTON
Ägare: HEDLUND MADELEINE, SÖRÅKER
Uppfödare: HEDLUND MADELEINE, SÖRÅKER
   
CERT - hane:   NORD JV-15 YEBELLI'S MILTON
Ägare: HEDLUND MADELEINE, SÖRÅKER
Uppfödare: HEDLUND MADELEINE, SÖRÅKER
   
CERT - tik:   NITUSCH HARMONIE
Ägare: LUNDSTEIN CARINA, SANDARNE
Uppfödare: STÅHLBERG GUNNEL, ENSKEDE
   
Bästa valp:   YEBELLI'S NIKE
Ägare: HEDLUND MADELEINE, SÖRÅKER
Uppfödare: HEDLUND MADELEINE, SÖRÅKER
   
Bästa veteran:   NO UCH SE UCH YEBELLI'S FELLINI
Ägare: HEDIN ERIK, STOCKHOLM
Uppfödare: HEDLUND MADELEINE, TIMRÅ
   
Bästa UKL:   NORD JV-15 YEBELLI'S MILTON
Ägare: HEDLUND MADELEINE, SÖRÅKER
Uppfödare: HEDLUND MADELEINE, SÖRÅKER
   
Bästa JKL:   NITUSCH HARMONIE
Ägare: LUNDSTEIN CARINA, SANDARNE
Uppfödare: STÅHLBERG GUNNEL, ENSKEDE

MAGYAR AGAR Antal:  1
Domare:   PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp
   
Bästa valp:   VAKVÅGTA LÅTOMÅS
Ägare: SJÖBLOM CARINA, HEBY
Uppfödare: LÓKY ANNAMÅRIA, UNGERN

SALUKI Antal:  40
Domare:   DECRUY GINO, BELGIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   IT CH SE UCH EL-UBAID'S TANGO
Ägare: FJÄLLBRANT INGELA, HUNNEBOSTRAND
Uppfödare: BRUYNDER S.R, NEDERLÄNDERNA
   
BIM:   C.I.B. EE CH FI UCH FI V-15 NORD UCH HUSNIYA HAR KALA RACHI
Ägare: NILSSON CATRIN, SKÄRHOLMEN
Uppfödare: BENOIT-SCHAEVERBEKE A. & BENOIT S., BELGIEN
   
CERT - hane:   JEUW-15 BAKLAVA'S SPECIAL EDITION
Ägare: ARBLIDEN MAGNUS, HÖNÖ
Uppfödare: NILSSON MONICA, HÄLLINGSJÖ
   
CERT - tik:   BAKLAVA'S CLASSIC EDITION
Ägare: MORBERG BRITT-MARIE, ALINGSÅS
Uppfödare: NILSSON MONICA, HÄLLINGSJÖ
   
Bästa valp:   HUSNIYA'S ALMIR-AL-UDAY
Ägare: LAGERBÄCK MARTINA, MALMKÖPING
Uppfödare: NILSSON CATRIN, SKÄRHOLMEN
   
Bästa veteran:   C.I.B. C.I.B.&NORD UCH C.I.B.P. INT LCCH NO LCCH NORD UCH NORD VV-15 SE LCCH SE VV-14 SE VV-15 DABKA'S HEAVEN
Ägare: SÖDERGREN JENNY, SPÅNGA
Uppfödare: SEIHOLM PERSSON LIZ-MARI, PERSSON ANDERS, SKILLINGARYD
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: HISILOME'S
Uppfödare: AXELSSON MARY ANN, FILIPSTAD
   
Bästa VKLI:   SHARWASSIM EMIR
Ägare: LARSSON LENA, GÄVLE
Uppfödare: HAGLUND CAMILLA, GÖTEBORG
   
Bästa UKL:   JEUW-15 BAKLAVA'S SPECIAL EDITION
Ägare: ARBLIDEN MAGNUS, HÖNÖ
Uppfödare: NILSSON MONICA, HÄLLINGSJÖ
   
Bästa JKL:   BADAVIE AIDA
Ägare: WELLING VIRPI, UPPSALA
Uppfödare: NORDIN MARIA, BRANDÉN MARIE, SÄVAR

SKOTSK HJORTHUND Antal:  9
Domare:   DECRUY GINO, BELGIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   LILAC WIND JARTA-TO-GALERITA
Ägare: NORDSTRÖM CECILIA, SUNDBORN
Uppfödare: M. FRIEDRICH FLORENT, FRANKRIKE
   
BIM:   NORD JV-15 NORD V-15 NECESSE'S BARBA
Ägare: LINDVALL JENNICA, RIMBO
Uppfödare: ERASMIE PIA, STAFFANSTORP
   
CERT - hane:   NORD JV-15 NORD V-15 NECESSE'S BARBA
Ägare: LINDVALL JENNICA, RIMBO
Uppfödare: ERASMIE PIA, STAFFANSTORP
   
CERT - tik:   LILAC WIND JARTA-TO-GALERITA
Ägare: NORDSTRÖM CECILIA, SUNDBORN
Uppfödare: M. FRIEDRICH FLORENT, FRANKRIKE
   
Bästa JKL:   NORD JV-15 NORD V-15 NECESSE'S BARBA
Ägare: LINDVALL JENNICA, RIMBO
Uppfödare: ERASMIE PIA, STAFFANSTORP
   
Bästa UKL:   LILAC WIND JARTA-TO-GALERITA
Ägare: NORDSTRÖM CECILIA, SUNDBORN
Uppfödare: M. FRIEDRICH FLORENT, FRANKRIKE

SLOUGHI Antal:  2
Domare:   PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   C.I.B. FI UCH FI V-13 NO UCH NO V-12 NORD V-11-13 NORD V-15 SE UCH SE V-13-14 SE V-14 WW-14 GHAZOOT BAQIIR
Ägare: GELIUS INGER, NÅS
Uppfödare: GELIUS INGER, NÅS
   
BIM:   NORD JV-15 GHAZOOT CHAANDRA
Ägare: GELIUS INGER, NÅS
Uppfödare: GELIUS INGER, NÅS
   
CERT - tik:   NORD JV-15 GHAZOOT CHAANDRA
Ägare: GELIUS INGER, NÅS
Uppfödare: GELIUS INGER, NÅS
   
Bästa JKL:   NORD JV-15 GHAZOOT CHAANDRA
Ägare: GELIUS INGER, NÅS
Uppfödare: GELIUS INGER, NÅS

WHIPPET Antal:  47
Domare:   HÄRLING HENRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
   
BIR:   SE JV-15 BELLSWEETS VESPER LYND
Ägare: SVEBECK LENA, EKSJÖ
Uppfödare: SVEBECK LENA, JOHANSSON STEFAN, EKSJÖ
   
BIM:   C.I.B. FI UCH NO V-12 NORD UCH SE V-12 TWYBORN BIG BEN
Ägare: OINONEN JÖRGEN, KARLSKOGA
Uppfödare: VIKSTRÖM MICHAEL, TÖREBODA
   
CERT - hane:   ZELIG LOVE O´LOVE
Ägare: BRODIN RICHARD, KÖPING
Uppfödare: SANDELL KRISTINA, ENKÖPING
   
CERT - tik:   SE JV-15 BELLSWEETS VESPER LYND
Ägare: SVEBECK LENA, EKSJÖ
Uppfödare: SVEBECK LENA, JOHANSSON STEFAN, EKSJÖ
   
Bästa veteran:   C.I.B. FI UCH NO V-12 NORD UCH SE V-12 TWYBORN BIG BEN
Ägare: OINONEN JÖRGEN, KARLSKOGA
Uppfödare: VIKSTRÖM MICHAEL, TÖREBODA
   
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: TAPPINSKIS
Uppfödare: TAPPER ANNA, IGGESUND
   
Bästa VKLI:   SHOWLINE SILVER FORTUNE
Ägare: TAPPER ANNA, IGGESUND
Uppfödare: BLUTECHER C & K FR, NORGE
   
Bästa UKL:   DOMELDINI ANFIELD ROAD
Ägare: GRY LOTTA, TULLINGE
Uppfödare: GRY LOTTA, TULLINGE
   
Bästa JKL:   CHASE ME TEMPEST STORM
Ägare: HALLMAN HELENA, MYRESJÖ
Uppfödare: HALLMAN HELENA, MYRESJÖ

 

 

Rasresultat grupp 5

 

CIRNECO DELL'ETNA Antal:  1
Domare:   PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-14 DK UCH DK V-14 NO JV-14 NO UCH NO V-15 NORD UCH SE UCH LEX MURPHY HARD TO BE HUMBLE
Ägare: FÖRSTI MIRKA, BÅLSTA
Uppfödare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN


FARAOHUND Antal:  1
Domare:   PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE VCH ANTEFA'S WASARUH
Ägare: VANERUD JOHANNA, ENHÖRNA
Uppfödare: LUNDQVIST MONICA, LUNDQVIST HEMSTRÖM ANNIKA, JORDBRO
 
CERT - hane:   SE VCH ANTEFA'S WASARUH
Ägare: VANERUD JOHANNA, ENHÖRNA
Uppfödare: LUNDQVIST MONICA, LUNDQVIST HEMSTRÖM ANNIKA, JORDBRO


PODENCO IBICENCO, KORTHÅRIG Antal:  1
Domare:   PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-15 YELLOW EYE'S POISON
Ägare: ERIKSSON SANNA, VÄSTERÅS
Uppfödare: STRONGSTONE ANNA, KOPPARBERG


PODENCO IBICENCO, STRÄVHÅRIG Antal:  1
Domare:   PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD V-15 SE UCH SE V-14 JOTA DE LA SIERRA DE AVILA
Ägare: KROON ANNICA, TOFTBYN
Uppfödare: GARCIA SANCHEZ ARTURO, SPANIEN


PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/MÉDIO Antal:  1
Domare:   PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
Bästa VKLI:   ALEXANDRA'S HERITAGE EGOISTA
Ägare: MITTLER NYBERG EVA, ROSERSBERG
Uppfödare: MULARI JOUNI, FINLAND


PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/PEQUENO Antal:  4
Domare:   PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BJÖRKBYGDENS SOLSKEN
Ägare: LUNDGREN DORIS, SOLNA
Uppfödare: BJÖRKMAN ANNIKA, BRO
 
CERT - tik:   BJÖRKBYGDENS SOLSKEN
Ägare: LUNDGREN DORIS, SOLNA
Uppfödare: BJÖRKMAN ANNIKA, BRO
 
Bästa valp:   CABU DA PRAIA AZUL
Ägare: ESPERI ÅKE, NORRTÄLJE
Uppfödare: MORGADO ALEXANDRA D, PORTUGAL


PODENGO PORTUGUES, LISO/MÉDIO Antal:  1
Domare:   PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BR CH PANAMCH JADE DA FLOR D'ESTEVA
Ägare: TAPPER ANNA, IGGESUND
Uppfödare: GABRIEL CARLOS MANUEL COSTA, PORTUGAL
 
CERT - tik:   BR CH PANAMCH JADE DA FLOR D'ESTEVA
Ägare: TAPPER ANNA, IGGESUND
Uppfödare: GABRIEL CARLOS MANUEL COSTA, PORTUGAL


PODENGO PORTUGUES, LISO/PEQUENO Antal:  5
Domare:   PERMO TINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   EUW-15 JEUW-14 NORD JV-14 SE JV-14 SE JV-15 SE V-15 BJÖRKBYGDENS DESSIEGN
Ägare: JOMGART MARI, GIMO
Uppfödare: BJÖRKMAN ANNIKA, BRO
 
BIM:   CZ CH EUW-14 FI JV-13 FI JV-14 FI UCH JWW-14 NO UCH NORD JV-13 NORD UCH NORD V-13 SE JV-13 SE UCH SE&FI UCH DITOSO O CACADOR DE FARAFRA
Ägare: JOMGART MARI, GIMO
Uppfödare: PIPALOVA PAVLINA, TJECKIEN
 
CERT - hane:   TWIN HILLS MICKY
Ägare: NYKOPP PEKKA, DANDERYD
Uppfödare: NYKOPP PEKKA, RAUHAMAA IRMA, DANDERYD
 
CERT - tik:   EUW-15 JEUW-14 NORD JV-14 SE JV-14 SE JV-15 SE V-15 BJÖRKBYGDENS DESSIEGN
Ägare: JOMGART MARI, GIMO
Uppfödare: BJÖRKMAN ANNIKA, BRO
 
Bästa valp:   TAPPINSKIS DO IT BETTER IF YOU CAN
Ägare: TAPPER ANNA, IGGESUND
Uppfödare: TAPPER ANNA, IGGESUND
 
Bästa JKL:   TWIN HILLS MICKY
Ägare: NYKOPP PEKKA, DANDERYD
Uppfödare: NYKOPP PEKKA, RAUHAMAA IRMA, DANDERYD