1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Rasresultat Vallentuna 18/10 2015

 

AFGHANHUND Antal:  15
Domare:   EKWALL CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   WHITE INFINITY'S FARADAY EFFECT
Ägare: GRÖNBLAD BO, GÄVLE
Uppfödare: BAKOS CSILLA & VOJTEKOVA PAU, SLOVAKIEN
 
BIM:   DK UCH INT UCH NO UCH NORD UCH SE UCH SE V-11 JANGEL'S HELL OF A DREAM
Ägare: GRÖNBLAD BO, GÄVLE
Uppfödare: FLYBRING JANA, GRÖNBLAD BO, GÄVLE
 
CERT - hane:   WHITE INFINITY'S FARADAY EFFECT
Ägare: GRÖNBLAD BO, GÄVLE
Uppfödare: BAKOS CSILLA & VOJTEKOVA PAU, SLOVAKIEN
 
CERT - tik:   ALPHAVILLE'S FINGER LICKIN' GOOD
Ägare: STRÖMBERG BIRGITTA, HÄGERSTEN
Uppfödare: LJUNGQVIST YVONNE, KARLSSON TOMMY, FJÄRÅS
 
Bästa valp:   MANDINAH KISMET
Ägare: CHARLESDOTTER YVETTE, SKOGÅS
Uppfödare: GUSTAFSSON CHRISTINA, KVIDINGE
 
Bästa veteran:   SE UCH JANGEL'S JUST TO DIE FOR
Ägare: SÖDERBERG JENNY, STOCKHOLM
Uppfödare: FLYBRING JANA, GRÖNBLAD BO, GÄVLE
 
Bästa BJK:   DK UCH NO LCCH SE LCCH SE UCH ALPHAVILLE'S SCENE STEALER
Ägare: CHARLESDOTTER YVETTE, SKOGÅS
Uppfödare: LJUNGQVIST YVONNE, KARLSSON TOMMY, FJÄRÅS
 
Bästa UKL:   WHITE INFINITY'S FARADAY EFFECT
Ägare: GRÖNBLAD BO, GÄVLE
Uppfödare: BAKOS CSILLA & VOJTEKOVA PAU, SLOVAKIEN


BORZOI Antal:  23
Domare:   HÄRLING HENRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH NO JV-12 NO UCH NO V-14 NORD V-14 SE UCH LYNX SERI SAVITSKIJ
Ägare: JONSSON ELISABET, ROTTNEROS
Uppfödare: JONSSON ELISABET, ROTTNEROS
 
CERT - hane:   ISCHYMA RAUGRAF
Ägare: LUND LENA, ESKILSTUNA
Uppfödare: EVELYN KIRSCH, TYSKLAND
 
CERT - tik:   JEUW-15 SE JV-15 IOREK'S ARYA STARK
Ägare: ÅKERSTRÖM HOLMAN ANNA, BJÖRBO
Uppfödare: ÅKERSTRÖM HOLMAN ANNA, HOLMAN LEIF, BJÖRBO
 
Bästa valp:   VELIKIJ REMIZOVA
Ägare: ROGERSDOTTER SANNA, VÄSTERÅS
Uppfödare: HÄGGSTRÖM CECILIA, GÖTEBORG
 
Bästa UKL:   SE JV-15 VELIKIJ QANDINSKY
Ägare: LINDGREN MONICA, KUNGSÖR
Uppfödare: HÄGGSTRÖM CECILIA, GÖTEBORG
 
Bästa BJK:   VDH CH VELIKIJ OLGA
Ägare: ROGERSDOTTER SANNA, VÄSTERÅS
Uppfödare: HÄGGSTRÖM CECILIA, GÖTEBORG
 
Bästa JKL:   JEUW-15 SE JV-15 IOREK'S ARYA STARK
Ägare: ÅKERSTRÖM HOLMAN ANNA, BJÖRBO
Uppfödare: ÅKERSTRÖM HOLMAN ANNA, HOLMAN LEIF, BJÖRBO
 
Bästa VKLI:   IOREK'S HONEY HONEY
Ägare: ÅKERSTRÖM HOLMAN ANNA, BJÖRBO
Uppfödare: ÅKERSTRÖM HOLMAN ANNA, HOLMAN LEIF, BJÖRBO


GALGO ESPANOL Antal:  20
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH MAGH ITHA'S AILINEL
Ägare: NAESS EVJE URSULA, TÖREBODA
Uppfödare: EVJE URSULA, EVJE JAN, TÖREBODA
 
BIM:   DK UCH FI UCH JWW-14 NO JV-14 NO UCH NORD JV-14 NORD UCH SE JV-14 SE UCH HOT ISLE FAUSTO
Ägare: HEDMAN PIA, FINSPÅNG
Uppfödare: JANSSON ANNIKA, STRÖMQUIST ANN-MARI, ARBOGA
 
CERT - tik:   MAGH ITHA'S ALSIRIN
Ägare: LINDHOLM CARINA, BANKERYD
Uppfödare: EVJE URSULA, EVJE JAN, TÖREBODA
 
Bästa valp:   FABULA DEL NINOS VENCEDORES
Ägare: KLUCZYNSKA ISGREN BLANKA, STOCKHOLM
Uppfödare: HÜBCHEN GABRIELE, TYSKLAND
 
Bästa veteran:   C.I.C. DK UCH NO LCCH SE LCCH SE UCH SE VV-15 HOT ISLE ADELARDO
Ägare: JANSON ANNIKA, ARBOGA
Uppfödare: JANSON ANNIKA, STRÖMQUIST ANN-MARIE, FELLINGSBRO
 
Bästa avelsgrupp:   C.I.B. NO UCH NORD V-14 SE UCH SE V-13 RABILARGO'S BIBIANA
Ägare: NAESS EVJE URSULA, TÖREBODA
Uppfödare: STENE MARIT & BJÖRNEWALL SVEN ERIK, NORGE
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: MAGH ITHA'S
Uppfödare: EVJE URSULA, EVJE JAN, TÖREBODA
 
Bästa BJK:   NO JV-13 NO LCCH NO UCH SE LCCH SE UCH HOT ISLE DELICIA
Ägare: JANSON ANNIKA, ARBOGA
Uppfödare: JANSSON ANNIKA, STRÖMQUIST ANN-MARI, FELLINGSBRO
 
Bästa JKL:   SE JV-15 MAGIC BLUES BATHORY
Ägare: BÄCKMAN LISA, NORBERG
Uppfödare: HURTIG KARIN, BÄCKMAN LISA, NORBERG


GREYHOUND Antal:  11
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH EPIC MONUMENTAL
Ägare: ALMGREN ANNA LENA, LJUGARN
Uppfödare: ALMGREN ANNA LENA, ROSENGREN JOHAN, LJUGARN
 
BIM:   DK UCH SE UCH SE V-12 GULDS ONLY O' BRIAN
Ägare: GUSTAVSSON ANN, BERGSHAMRA
Uppfödare: GUSTAVSSON ANN, BERGSHAMRA
 
Bästa valp:   EPIC NOBLE
Ägare: NYMOEN SOLBERG BJÖRG, GOTLANDS TOFTA
Uppfödare: ALMGREN ANNA LENA, ROSENGREN JOHAN, LJUGARN
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH EPIC EPIC
Ägare: ALMGREN ANNA LENA, LJUGARN
Uppfödare: ALMGREN ANNALENA, ROSENGREN JOHAN, ÖRSUNDSBRO
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: EPIC
Uppfödare: ALMGREN ANNALENA, ROSENGREN JOHAN, ÖRSUNDSBRO
 
Bästa UKL:   SE JV-15 SE V-15 AZRAVI'S PLAYBOY AT SKYINGS
Ägare: JOHANSSON INGER, KÖPING
Uppfödare: SCHULTZ BEATHE & AANES IVAR, NORGE
 
Bästa JKL:   BLUE-DREAM'S BUSY DOING NOTHING
Ägare: OSKARSSON ANN-CHRISTINE, ESKILSTUNA
Uppfödare: OSKARSSON ANN-CHRISTINE, ESKILSTUNA


IRLÄNDSK VARGHUND Antal:  32
Domare:   HÄRLING HENRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
  JOHANSSON KARL-ERIK - Valpklass
  JOHANSSON KARL-ERIK - Valpklass I
 
BIR:   SE UCH DAHMRAK'S MAGNUM OPUS
Ägare: WIESLANDER HELÉN, GISLAVED
Uppfödare: SABINA HOHENBERGER, TYSKLAND
 
BIM:   SCOOPS JEWEL
Ägare: EDSTRÖM LENA, TUMBA
Uppfödare: EDSTRÖM LENA, TUMBA
 
CERT - hane:   ASCENDING'S NIGHTFIGHTER
Ägare: KARLSSON INGRID, GRÄNGESBERG
Uppfödare: ANDERSSON MARIA, FILIPSTAD
 
CERT - tik:   SCOOPS JEWEL
Ägare: EDSTRÖM LENA, TUMBA
Uppfödare: EDSTRÖM LENA, TUMBA
 
Bästa valp:   FURLONGS VICIOUS
Ägare: VAERLIEN RICHARD, ENKÖPING
Uppfödare: GUSTAVSSON ANNICA, VÄSE
 
Bästa veteran:   KNALLÅSEN'S CACCINI
Ägare: WIESLANDER HELÉN, GISLAVED
Uppfödare: WIESLANDER HELÉN, GISLAVED
 
Bästa UKL:   GREIRISH FIRESTONE
Ägare: LUNDSTRÖM PER, SÖDERTÄLJE
Uppfödare: LUNDSTRÖM PER, STOCKHOLM
 
Bästa JKL:   JEUW-15 XERSES SURYCAN
Ägare: NAESS EVJE URSULA, TÖREBODA
Uppfödare: VESELÅ IVANA, TJECKIEN
 
Bästa BJK:   DK LCCH NO LCCH SE LCCH SE UCH DRAGON LIGHT'S SILVER TISTEL
Ägare: PERSSON SUSANNE, KÅLLERED
Uppfödare: PERSSON SUSANNE, KÅLLERED


ITALIENSK VINTHUND Antal:  32
Domare:   HÄRLING HENRIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   PY'S AZALEA
Ägare: AXENBORG MICAEL, ESKILSTUNA
Uppfödare: AXENBORG MICAEL, ESKILSTUNA
 
BIM:   CHININAS X-PECT MORE
Ägare: SJÖBLOM CARINA, HEBY
Uppfödare: SJÖBLOM CARINA, HEBY
 
CERT - hane:   CHININAS X-PECT MORE
Ägare: SJÖBLOM CARINA, HEBY
Uppfödare: SJÖBLOM CARINA, HEBY
 
CERT - tik:   PY'S AZALEA
Ägare: AXENBORG MICAEL, ESKILSTUNA
Uppfödare: AXENBORG MICAEL, ESKILSTUNA
 
Bästa avelsgrupp:   IPPOLINAS BAFFI
Ägare: SOLMOSSE LINA, VALDEMARSVIK
Uppfödare: SOLMOSSE LINA, VALDEMARSVIK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: PIRAYA'S
Uppfödare: SIGEMYR MALIN, NILSSON JUSTYNA, VIKINGSTAD
 
Bästa JKL:   CHININAS X-PECT MORE
Ägare: SJÖBLOM CARINA, HEBY
Uppfödare: SJÖBLOM CARINA, HEBY
 
Bästa BJK:   CHININAS TONS OF TOFFEE
Ägare: SJÖBLOM CARINA, HEBY
Uppfödare: SJÖBLOM CARINA, HEBY
 
Bästa UKL:   PY'S AZALEA
Ägare: AXENBORG MICAEL, ESKILSTUNA
Uppfödare: AXENBORG MICAEL, ESKILSTUNA
 
Bästa VKLI:   AL-SHÉN UNA
Ägare: SYRÉN MARGARETA, STOCKHOLM
Uppfödare: AJANKI ANNETTE, MOHOLM


SALUKI Antal:  37
Domare:   EKWALL CARINA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK V-11 INT UCH NO V-05-06 NO V-08 NORD UCH NORD V-06 NORD V-08 SE V-05 SE V-08 DKVV-11 QIRMIZI GLOBAL TEMPTRESS
Ägare: ERIKSSON INGUNN SOLBERG, GRÄSTORP
Uppfödare: ERIKSSON NICKLAS, MANTORP
 
BIM:   C.I.B. FI V-13 NO JV-13 NO V-14 NORD UCH NORD V-13 NORD V-14 QIRMIZI OVATION
Ägare: ERIKSSON NICKLAS, GRÄSTORP
Uppfödare: ERIKSSON NICKLAS, SOLBERG ERIKSSON INGUNN, GRÄSTORP
 
CERT - hane:   MATANAH'S BARABBAS
Ägare: SIMONSSON CHRISTINA, EDSBYN
Uppfödare: SIMONSSON CHRISTINA, EDSBYN
 
CERT - tik:   QIRMIZI PASHMINA
Ägare: EMANUELSDOTTER ANNE-LI, MÅNKARBO
Uppfödare: ERIKSSON NICKLAS, ERIKSSON INGUNN SOLBERG, GRÄSTORP
 
Bästa valp:   ABU AL KHAYAR KYLE
Ägare: HENRIKSSON ETHEL, UMEÅ
Uppfödare: LUNDHOLM KARIN, SAMUELSSON ULLA, LÖDDEKÖPINGE
 
Bästa veteran:   DK V-11 INT UCH NO V-05-06 NO V-08 NORD UCH NORD V-06 NORD V-08 SE V-05 SE V-08 DKVV-11 QIRMIZI GLOBAL TEMPTRESS
Ägare: ERIKSSON INGUNN SOLBERG, GRÄSTORP
Uppfödare: ERIKSSON NICKLAS, MANTORP
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: DHAWATI
Uppfödare: WIDSTRÖM KATARINA, STORA MELLÖSA
 
Bästa UKL:   AMIYAT COUNT DOOKU
Ägare: EK KRISTINA, VÄSTERÅS
Uppfödare: ANDERSSON EVA, HAGFORSEN EVA, SOLLENTUNA
 
Bästa BJK:   SE JV-13 SE UCH DHAWATI UJALA LAMIÅH
Ägare: WIDSTRÖM KATARINA, KUMLA
Uppfödare: WIDSTRÖM KATARINA, STORA MELLÖSA
 
Bästa JKL:   SHARWASSIM CHAKIRA
Ägare: LARSSON LENA, GÄVLE
Uppfödare: HAGLUND CAMILLA, GÖTEBORG
 
Bästa VKLI:   AMIYAT DANTOOINE
Ägare: JUTO HEDBERG KARIN, LIDINGÖ
Uppfödare: ANDERSSON EVA, HAGFORSEN EVA, SOLLENTUNA


SKOTSK HJORTHUND Antal:  8
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. FI UCH LT CH SE V-11 SE V-12-13 SE&DK UCH US CH WW-14 LEHIGH FORTUNE AT CHAMPHURST
Ägare: LINDHOLM RAY, STAVSJÖ
Uppfödare: PASCOE PAULA, SMITHSON PAMELA, USA
 
BIM:   DK UCH FI UCH SE UCH LAWTONS BE BOP BABY
Ägare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE
Uppfödare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE
 
CERT - tik:   LAWTONS DEPOLINA DURACELL
Ägare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE
Uppfödare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE
 
Bästa UKL:   SE JV-14 SE JV-15 GRAYRORY'S GLORIOUS
Ägare: KÄCK MARIA, VÄSTERÅS
Uppfödare: KÄCK MARIA, KÄCK ÅKE, VÄSTERÅS
 
Bästa JKL:   LAWTONS DEPOLINA DURACELL
Ägare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE
Uppfödare: HAGSTEDT STEFAN, GRÖDINGE


WHIPPET Antal:  69
Domare:   KYRKLUND INGELA - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   MACAWE MUST-HAVE
Ägare: WESTLIE MALIN, JÄRFÄLLA
Uppfödare: WESTLIE MALIN, JÄRFÄLLA
 
BIM:   C.I.B. FI UCH NO V-12 NORD UCH SE V-12 TWYBORN BIG BEN
Ägare: OINONEN JÖRGEN, KARLSKOGA
Uppfödare: VIKSTRÖM MICHAEL, TÖREBODA
 
CERT - hane:   MAC BELLS KILROY WAS HERE
Ägare: FERNQVIST MAI, ESKILSTUNA
Uppfödare: ANDERSSON ANITA, MÖRLING HELÉNE, KOLMÅRDEN
 
CERT - tik:   MACAWE MUST-HAVE
Ägare: WESTLIE MALIN, JÄRFÄLLA
Uppfödare: WESTLIE MALIN, JÄRFÄLLA
 
Bästa valp:   WOLF TONE VIRGO
Ägare: KJÖRSVIK MAUD, BROTTBY
Uppfödare: JANZON LEIF, JANZON ELISABET, NACKA
 
Bästa veteran:   IS CH SE UCH SE V-14 ALFADISAR DRAUMA BJARTUR
Ägare: KRISTVINSDÓTTIR KRISTIN, RIMBO
Uppfödare: KRISTVINSDOTTIR KRISTIN, ISLAND
 
Bästa avelsgrupp:   ZELIG PRINCE OF PEACE
Ägare: ANDERSSON ELISABETH, KÖPING
Uppfödare: SANDELL KRISTINA, ENKÖPING
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: ZADIYADS
Uppfödare: JÖNSSON JANSSON MARIA, ALNÖ
 
Bästa UKL:   SE JV-15 BELLSWEETS VESPER LYND
Ägare: SVEBECK LENA, EKSJÖ
Uppfödare: SVEBECK LENA, JOHANSSON STEFAN, EKSJÖ
 
Bästa JKL:   ZADIYADS HYPNOSE
Ägare: JÖNSSON JANSSON MARIA, ALNÖ
Uppfödare: JÖNSSON JANSSON MARIA, ALNÖ
 
Bästa VKLI:   TWYBORN NEW DAWN
Ägare: WAHLGREN ANNAKARIN, NYKÖPING
Uppfödare: VIKSTRÖM MICHAEL, TÖREBODA


 

CIRNECO DELL'ETNA Antal:  2
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LEX MURPHY I SNOOZE YOU LOSE
Ägare: KARLSSON CATHRINE, NORRTÄLJE
Uppfödare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN
 
CERT - hane:   LEX MURPHY I SNOOZE YOU LOSE
Ägare: KARLSSON CATHRINE, NORRTÄLJE
Uppfödare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN
 
Bästa VKLI:   BELLOCEAN'S ANCIENT ALESSI
Ägare: LUNDQVIST CARINA, UPPSALA
Uppfödare: LARSEN BRITZYK BELL, ÄLMESTAD


FARAOHUND Antal:  8
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NORD JV-11 NORD UCH SE V-14 VASKURS PLEXIA QIWIDOTTER
Ägare: BARKESKOG LISA, SUNDBYBERG
Uppfödare: HALL JENNY, GUSTAFSSON JOAKIM, TORPSBRUK
 
BIM:   DK UCH FI UCH NO UCH RLD F RLD N SE UCH ALEX FLAMING STORM
Ägare: ARVINGE EMELIE, NYKÖPING
Uppfödare: RYZHANKINA A, RYSSLAND
 
CERT - hane:   SE JV-15 LILEO'S SUNSHINE DAYDREAM
Ägare: WESTMAN MARIA, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: JONES J LEONE L DELMORE D RHYNER P, USA
 
Bästa veteran:   C.I.B.&NORD UCH DK UCH EE CH FI JV-06 SE LCCH SE VV-15 SIPHRA'S THROUGH IT ALL
Ägare: ARVINGE EMELIE, NYKÖPING
Uppfödare: SUNDQUIST BRITT-MARIE, FI-02580 SJUNDEÅ
 
Bästa UKL:   SE JV-15 LILEO'S SUNSHINE DAYDREAM
Ägare: WESTMAN MARIA, UPPLANDS VÄSBY
Uppfödare: JONES J LEONE L DELMORE D RHYNER P, USA
 
Bästa VKLI:   ANTEFA'S XEROX
Ägare: VANERUD JOHANNA, ENHÖRNA
Uppfödare: LUNDQVIST MONICA, LUNDQVIST HEMSTRÖM ANNIKA, JORDBRO


PODENCO IBICENCO, KORTHÅRIG Antal:  2
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   RLD N YELLOW EYE'S PIRAYA
Ägare: ATALAR SUZAN, NYNÄSHAMN
Uppfödare: STRONGSTONE ANNA, KOPPARBERG
 
CERT - tik:   RLD N YELLOW EYE'S PIRAYA
Ägare: ATALAR SUZAN, NYNÄSHAMN
Uppfödare: STRONGSTONE ANNA, KOPPARBERG
 
Bästa UKL:   RLD N YELLOW EYE'S PIRAYA
Ägare: ATALAR SUZAN, NYNÄSHAMN
Uppfödare: STRONGSTONE ANNA, KOPPARBERG


PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/PEQUENO Antal:  4
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   OPERA DE VIAMONTE
Ägare: LINDGREN INGRID, NORRKÖPING
Uppfödare: SABINO MIGUEL ANGELO C, PORTUGAL
 
CERT - tik:   OPERA DE VIAMONTE
Ägare: LINDGREN INGRID, NORRKÖPING
Uppfödare: SABINO MIGUEL ANGELO C, PORTUGAL
 
Bästa UKL:   OPERA DE VIAMONTE
Ägare: LINDGREN INGRID, NORRKÖPING
Uppfödare: SABINO MIGUEL ANGELO C, PORTUGAL


PODENGO PORTUGUES, LISO/PEQUENO Antal:  7
Domare:   JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CZ CH EUW-14 FI JV-13 FI JV-14 FI UCH JWW-14 NORD JV-13 NORD V-13 SE JV-13 SE UCH SE&FI UCH DITOSO O CACADOR DE FARAFRA
Ägare: JOMGART MARI, GIMO
Uppfödare: PIPALOVA PAVLINA, TJECKIEN
 
BIM:   MÜSLIS FANCY
Ägare: HELLMAN ANNICA, SKEPPSHULT
Uppfödare: HELLMAN ANNICA, SKEPPSHULT
 
CERT - tik:   MÜSLIS FANCY
Ägare: HELLMAN ANNICA, SKEPPSHULT
Uppfödare: HELLMAN ANNICA, SKEPPSHULT
 
Bästa JKL:   MÜSLIS FANCY
Ägare: HELLMAN ANNICA, SKEPPSHULT
Uppfödare: HELLMAN ANNICA, SKEPPSHULT