1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat Tammsvik 24-25/7 2004

FINALRESULTAT - RASRESULTAT
Skicka gärna finalbilder till webmaster [at] svvk.se

BIS
BEST IN SHOW Fr Ch Gib Ch Khafka's Exotic Spice
Afghanhund
Duque Coton Gallardo, Spanien

bis2
BIS-2 Adagio The Way You Dream
Whippet
Ulla & Robert Hjerling, Floda

bis3
BIS-3 FINUCH INTUCH NUCH SUCH FINLCCH Finlcm-01 Siphra's Walking On Water
Faraohund
Mika Asula & Marika Saarinen, Finland

bis4
BIS-4 DKUCH EECH FINUCH FINV-98-00 INT&NORD&NUCH LVCH SUCH SV-99 WW-98 Taikatytön Robertino
Italiensk vinthund
Airi Aho, Finland

bis5
BIS-R Gulds Miss Mable
Greyhound
Lene Tryggestad & John Sigurd Tetlien, Norge

baby
BIS BABYVALP Qirmizi Global Intrigue
Saluki
A Bearden & E Edwards, Mantorp

BIS-2 BABYVALP Xciting Sin City Diamond
Afghanhund
C & B-M Ekwall, Saltsjöbaden

BIS-3 BABYVALP Bey Ana-Belle
Galgo Espanol
Tina Davidsson, Valida

BIS-4 BABYVALP Carmodey Chaplin's Pink
Whippet
Carina Lindquist, Tungelsta

BIS-R BABYVALP Epic Clairvoyant
Greyhound
A Almgren & J Rosengren, Örsundsbro

valp
BIS VALP Sobers Galathea
Greyhound
B Ahrens & P Primavera, Italien

BIS-2 VALP Bashida Idi N'illeli
Azawakh
Lisbet Knak Madsen, Danmark

BIS-3 VALP Sawhorse's Bristol Cream
Faraohund
K Differt & S Hostika & M Saarinen, Finland

BIS-4 VALP Talata Ikaros
Italiensk Vinthund
Therese Larsson, Umeå


BIS-R VALP Balzac I'm Your Man
Whippet
Jenny Andréasson, Uppsala

junior

BIS JUNIOR Badavie Black Magic Woman
Saluki
Marie Brandén, Karlstad


BIS-2 JUNIOR Siprex Siri
Whippet
Berit Lena Grötterud, Norge


BIS-3 JUNIOR Ivanhoe from Highlanders Yard
Skotsk Hjorthund
T Kühne & K Hubert-Kühne, Schweiz


BIS-4 JUNIOR Euuv 04 Abica's Marquis De Sade
Afghanhund
Gitte Hansen, Danmark


BIS-R JUNIOR Trendy Appeal
Greyhound
Henriette & Ole M McGregor, Norge

unghund
BIS UNGHUND Gemini Phaeton Hamrah Dareius
Saluki
Madelene Wikström, Råneå

BIS-2 UNGHUND Adagio The Way You Dream
Whippet
Ulla & Robert Hjerling, Floda

BIS-3 UNGHUND Awbari Tiziano Ferro
Afghanhund
J Flybring & B Grönblad, Gävle

BIS-4 UNGHUND Antefa's Pharaoh
Faraohund
Annica & Monica Lundqvist, Haninge

BIS-R UNGHUND NORDJV-03 NORDV-03 Uadi Djemilla de la Cite du Guerrier
Sloughi
Kjellåke Bjurström, Åkersberga

veteran
BIS VETERAN INT NORD DKUCH NORDV-00 NORDV-03 NV-03 PTCH SV-01 SV-03 WW-01 Qirmizi Cartago
Saluki
Susanna Holmberg & Stefan Söderberg, Västerås

BIS-2 VETERAN DKUCH EECH FINUCH FINV-98-00 INT NORD NUCH LVCH SUCH SV-99 WW-98 Taikatytön Robertino
Italiensk Vinthund
Airi Aho, Finland

BIS-3 VETERAN FINUCH FINV-00 INTUCH SUCH NUCH Neliapilan Navajon Musta
Afghanhund
Tuuli Koivumäki, Finland

BIS-4 VETERAN EECH INT NORD FINUCH MACH NORDV-98 NUCH NV-97 -98-99 SUCH Jet's Some Like It hot
Greyhound
L Olesen & E Engh, Spanien

BIS-R VETERAN INT NORDUCH NORDV-99 NUCH SUCH SV-01SV-99 Manticorns Christa
Skotsk Hjorthund
Tina Löfgren, Trosa

BIS UPPFÖDARGRUPP Kennel Amiyat
Saluki
Eva Andersson, Sollentuna

BIS-2 UPPFÖDARGRUPP Kennel Py's
Italiensk Vinthund
Mikael Axenborg, Eskilstuna

BIS-3 UPPFÖDARGRUPP Kennel Manticorns
Skotsk Hjorthund
Bodil Andersson, Älvängen

BIS-4 UPPFÖDARGRUPP Kennel Pices
Afghanhund
M-R Keveri, Finland

BIS-R UPPFÖDARGRUPP Kennel Tillieville
Sloughi
Ingela Näslund, Sollefteå

avelsgrupp
BIS AVELSGRUPP DKUCH INTUCH NORDUCH NORDV-99 SV-03 SV-99 Sobers Bartsia
Greyhound
Annalena Almgren, Örsundsbro

BIS-2 AVELSGRUPP INTUCH KBHV-01 NORDUCH Badavie Minas Anor
Saluki
Eva Andersson, Sollentuna

BIS-3 AVELSGRUPP FINUCH FINV-02 SUCH SV-01 Jelistaz Klara
Borzoi
Susanna Holmberg, Västerås

BIS-4 AVELSGRUPP NUCH SUCH Paper Moon's Parisian Mam'sell
Whippet
Kristin & Steinar Hoff, Norge

 

RASRESULTAT - skicka gärna in BIR/BIM-bild till webmaster [at] svvk.se

 

AFGHANHUND

 

BIR FrCh GibCh Khafka's Exotic-Spice
CERT CHAMPIONAT
BIM NORDUCH FINUCH Tell's Just Call Me Miss
BH-2 INTUCH Ingenue Sebaztian BT-2 NORDUCH Tash Kurgan Wild Wild West
BH-3 NUCH SUCH Exotic Camir BT-3 Hashirin's Dad's Heart Throb
CERT
BH-4 Awbari Titziano Ferro BT-4 DKUCH SUCH Exxos Jasmin
BH-R Abica's Marquis De Sade BT-R SUCH Khaos Rigmarole
BIR Baby Xciting Sin City Diamond
BIR Valp Moving Space Cowboy
BIR Junior Abica's Marquis De Sade
BIR Unghund Awbari Titziano Ferro
BIR Veteran INTUCH Neliapilan Navajon Musta
BIR Uppfödarklass kennel Pices

 


 

AZAWAKH

 

azawakh
BIM Ameqqarzounadu
CERT
BIR NORDUCH Azali
BH-2 FINUCH NUCH Na'ema Riyad BT-2 FINUCH Azaya
CERT CHAMPIONAT
BH-3 - BT-3 NUCH SUCH Azaria
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR Valp Bashida Idi N'illeli
BIR Junior Ameqqarzounadu

 


 

BORZOI

 

BIR NORDUCH Borscana Ulvejeger BIM FINUCH SUCH Borzowski's Miranda Merengue
BH-2 INTUCH NORDUCH Jelistaz Just Like A Pistachio BT-2 SUCH Babotjka's Erotika
BH-3 Lynx Moonlight Shadow
CERT
BT-3 Amagamma Molnija
CERT
BH-4 NUCH Rosco's Eleonov Velikijj Tsar BT-4 Lynx Dark Lady
BH-R Jelistaz New Adventure BT-R LeiCro's Russian Zezzan
BIR Baby Borzowski's Hillary Hope
BIR Junior Jelistaz Nahia
BIR Unghund Hatsina Galina Tsarevna
BIR Veteran FINUCH SUCH Borzowski's Miranda Merengue
BIR Avelsklass FINUCH SUCH Jelistaz Klara
BIR Uppfödarklass kennel Lynx

 


 

CHART POLSKI

 

chartpolski
BIR INTUCH NORDUCH Erasmus Marek BIM SUCH Emiluz Maja
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

CIRNECO DELL' ETNA

 

cirneco
BIM INTUCH Giltedged Inclination BIR SUCH Red Hawk's Alicia
BH-2 Giltedged Reloaded
CERT
BT-2 INTUCH Orellana Seta dell Oro
BH-3 - BT-3 INTUCH Giltedged Inspiration
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR Junior Giltedged Reloaded

 


 

FARAOHUND

 

BIR INTUCH Siphra's Walking Onwater BIM INTUCH Antefa's Lotus
BH-2 Antefa's Pharaoh
CERT
BT-2 SUCH Farao Anubis Nemesis Divina
BH-3 SUCH Farao Anubis Kahiro BT-3 INTUCH Enigma I'm The One And Only
BH-4 INTUCH Antefa's Min Moses BT-4 Antefa's Palmeirah
CERT
BH-R NORDUCH Antefa's Nefer-Hetep BT-R Faouziah's Cleopatra
BIR Baby Antefa's Q-Lahn
BIR Valp Sawhorse's Bristol Cream
BIR Unghund Antefa's Pharaoh
BIR Veteran INTUCH Enigma I'm The One And Only
BIR Uppfödargrupp kennel Antefa's

 


 

GALGO ESPANOL

 

BIM SUCH FINUCH Boliche Cordobes de la Fuentona
BIR Rayma Itaca
CERT
BH-2 One-Vision
CERT
BT-2 Uruguay A la Cour du Roi Boulou
BH-3 NUCH Ukelele's Litri
BT-3 SUCH Elendili's Brethil
BH-4 NUCH SUCH Elendili's Deagol
BT-4 SUCH NUCH Elendili's Celebrian
BH-R SUCH NUCH Cerunnos E-mail
BT-R -
BIR Baby Bey Ana-Belle
BIR Unghund
Rayma Itaca
BIR Veteran
SUCH Elendili's Brethil

 


 

GREYHOUND

 

BIM ITCH SKCH Epic Brave at Sobers BIR Gulds Miss Mable
CERT
BH-2 INTUCH NORDUCH Jet's As You Like It BT-2 NORDUCH Epic Bizarre
BH-3 INTUCH NORDUCH Jet's Pie In The Sky BT-3 INTUCH NORDUCH Jet's Some Like It Hot
BH-4 SUCH NUCH Epic Bombastic BT-4 ITCH Sobers Era
BH-R LUXJCH Happy Hunter's Kind Of Magic
CERT
BT-R DKUCH Eikica Waltzing Wanessa
BIR Baby Epic Clairvoyant
BIR Valp Sobers Galathea
BIR Junior Trendy Appeal
BIR Unghund Gulds Miss Mable
BIR Veteran INTUCH NORDUCH Jet's Some Like It Hot
BIR Avelsklass INTUCH NORDUCH Sobers Bartsia
BIR Uppfödarklass kennel Sobers

 


 

IRLÄNDSK VARGHUND

 

BIM SUCH Rovaleco's Highland Hunter BIR SUCH Greirish Pawprint F'keehawn
BH-2 SUCH Kråksångens Hugin BT-2 NUCH SUCH Westmount Eb-Ba
BH-3 SUCH Greirish Nightrider BT-3 Dahmark's Dejlige Denise
CERT CHAMPIONAT
BH-4 Furlongs Zephyros
CERT
BT-4 Scoops Heather
BH-R Nightwings Voodoo at Keltair BT-R Dorisas Davina
BIR Baby Keltairs Stavros Blofeld
BIR Valp Greirish Sin De Rella
BIR Junior Scoops Heather
BIR Unghund Nightwings Voodoo at Keltair
BIR Veteran FINCH EECH Brokenwheel Oniz
BIR Uppfödarklass kennel Greirish

 


 

ITALIENSK VINTHUND

 

BIR INTUCH NORDUCH Taikatytön Robertino BIM Py's Pelopia
CERT
BH-2 DKUCH SUCH Rashikas Cannizzaro
BT-2 DKUCH SUCH Rashikas Collina
BH-3 NORDUCH Exess Verdi BT-3 INTUCH Py's Haza
BH-4 Skogsville's Down The Willow Garden
CERT
BT-4 Ellesmere Fidenza-Fleuri
BH-R Skogsville's A Birthday Present BT-R SUCH Py's Poema
BIR Baby Twan-San-Yen Dignity Romano
BIR Valp Talata Ikaros
BIR Junior Zauberelfe vom Sausewind
BIR Unghund Skogsville's Down the Willow Garden
BIR Veteran INTUCH NORDUCH Taikatytön Robertino
BIR Avelsklass Sand N Sea's Alfa Romeo
BIR Uppfödarklass kennel Py's

 


 

PODENCO IBICENCO, KORTHÅR

 

BIM Bersheba's Romeo
CERT
BIR Frontrunner's Twisted Sister
CERT
BH-2 - BT-2 FINUCH SUCH Frontrunner's Light My Fire
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR Unghund Frontrunner's Twisted Sister

 


 

PODENCO IBICENCO, STRÄVHÅR

 

BIM INTUCH Snout Michelplatini BIR NORDUCH Snout Noways
BH-2 NUCH SUCH Snout Neil Young BT-2 SUCH Snout Nb Gotlandica
BH-3 Sinsline Lakejo BT-3 Snout Nobody's Fool
CERT
BH-4 SUCH Sinsline Lorenzo BT-4 Brizuela Gotlandica El-Cruzado
BH-R Barelo Manchado El-Cruzado
CERT
BT-R -
BIR Junior Brizuela Gotlandica El-Cruzado
BIR Veteran Sinsline Lakejo
BIR Uppfödarklass kennel Snout

 


 

SALUKI

 

saluki
BIM NORDUCH Khalil's Jaham BIR SUCH Abu Baqr's Bamdad Bejad
BH-2 INTUCH NORDUCH Qirmizi Cartago BT-2 Al-Shên Saarijah Az Izania
CERT
BH-3 INTUCH NORDUCH Asarafi Juan Jagannath BT-3 SUCH Khalil's Li-L-Marrati
BH-4 SUCH DKUCH Badavie Seregon Camel BT-4 Min Arabi Oshira
BH-R Dabka's Chess Mustikka
CERT
BT-R INTUCH NORDUCH Al-Shên Amber Kahala
BIR Baby Qirmizi Global Intrigue
BIR Valp Vapours Jedi Qui-Gon
BIR Junior Badavie Black Magic Woman
BIR Unghund Gemini Phaeton Hamrah Dareius
BIR Veteran INTUCH NORDUCH Qirmizi Cartago
BIR Avelsklass INTUCH NORDUCH Badavie Minas Anor
BIR Uppfödarklass kennel Amiyat

 


 

SKOTSK HJORTHUND

 

hjorthund
BIR DKUCH SUCH Manticorns Graham BIM SUCH Svegas Maya
BH-2 Ivanhoe From Highlanders Yard
CERT
BT-2 INTUCH NORDUCH Manticorns Christa
BH-3 VDHCH Fling From Highlanders Yard BT-3 Chiraka's Balgie of Crannog
CERT
BH-4 SUCH NUCH Baylind Gambler BT-4 Troon Sunshines Sweetheart
BH-R INTUCH NORDUCH Artdoc Allister
BT-R Birdies Girl
BIR Junior Ivanhoe From Highlanders Yard
BIR Unghund Vanessa von der Oehlmühle
BIR Veteran INTUCH NORDUCH Manticorns Christa
BIR Uppfödarklass kennel Manticorns

 


 

SLOUGHI

 

sloughi
BIM SUCH Fazli Schuru-Esch-Schams
BIR Uadi Djemilla de la Cite du Guerrier
CERT
BH-2 INTUCH NORDUCH Tillieville's Zoot Allures BT-2 INTUCH NORDUCH Rahina El Bahia de la Cite du Guerrier
BH-3 Bersheba's Saruk
CERT
BT-3 SUCH Intissar's Ghania
BH-4 INTUCH Syringa Heritage BT-4 NUCH SUCH Tillieville Yannis
BH-R INTUCH NORDUCH Tillieville Zalute
BT-R INTUCH NORDUCH Tillieville Zwart Salza
BIR Baby Al Suwiid Aziz Dijaa
BIR Junior Bersheba's Saruk
BIR Unghund Uadi Djemilla de la Cite du Guerrier
BIR Veteran INTUCH NORDUCH Tillieville Zwart Salza
BIR Uppfödarklass kennel Tillieville

 


 

WHIPPET

 

BIM SUCH NUCH Airescot Bob Fest BIR Adagio The Way You Dream
CERT
BH-2 SUCH NUCH Hjortronblommas Gin Lemon BT-2 SUCH NUCH Hjortronblommas Gin Kelly
BH-3 SUCH Carmodey Prima Di Tutto BT-3 Siprex Siri
BH-4 Starry's Bennerman
CERT
BT-4 INTUCH NORDUCH Adagio True Love
BH-R Adagio Ta Moko BT-R Courtborne Shania