1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat SvVK Enköping 1/3 1998

FINALRESULTAT • RASRESULTAT

Skicka gärna fler finalbilder till webmaster [at] svvk.se

bis980301
BEST IN SHOW NORDUCH Mandrills Rebecca
Afghanhund
Ägare: Eva Lindström, Backman, Kovland

BIS-2  INTUCH NORDUCH Westmount Glinda Belle
Irländsk Varghund
Ägare: Marianne & Mats Hansson, Svalöv

BIS-3 Sobers Zagitta
Greyhound
Ägare: Erika Tönder, Vällingby

BIS-4 SUCH Sportingfields Irish Mist
Whippet
Ägare: Nenne Runsten, Täby

BIS-R Good Heavens Cleo Anch
Faraohund
Ägare: Lotta Blankenburg, Enskedegård

BIS VALP Bokellas Detroit Red Wings
Whippet
Ägare: Pekka Nykopp, Danderyd

BIS-2 VALP Babotjkas Erotika
Borzoi
Ägare: Lize Edland & Rickard Sellin, Grillby

BIS-3 VALP Sobers Bartsia
Greyhound
Ägare: Anna-Lena Almgren & Johan Rosengren, Örsundsbro

BIS-4 VALP Al-Shên Zarifa Luloa
Saluki
Ägare: Ewa Nielsen, Flen


BIS-R VALP Enigma Joyful Spririt
Faraohund
Ägare: Madelene & Sofie Lönn, Vallentuna


BIS JUNIOR Gulds Josephine Baker
Greyhound
Ägare: Ann Gustavsson, Bergshamra


BIS-2 JUNIOR Badavie Oaritzi
Saluki
Ägare: Marie Brandén & Maria Abrahamsson, Karlstad


BIS-3 JUNIOR Stravi Edward Nigma
Borzoi
Ägare: Stefan Söderberg & Susanna Holmberg, Västerås


BIS-4 JUNIOR Puressens Dandaloo Doowi
Faraohund
Ägare: Annica & Monica Lundqvist, Haninge


BIS-R JUNIOR Boxadan It's My Party
Afghanhund
Ägare: Eva Jonsson, Hässelby


BIS UNGHUND Galeritas Tarantella
Skotsk Hjorthund
Ägare: Cecilia Nordström, Sundborn

BIS-2 UNGHUND Wildcocks Theodora O'Daimon
Whippet
Ägare: Weronica Kjerrman, Kolsva

BIS-3 UNGHUND Sobers Vivaldo
Italiensk Vinthund
Ägare: Micke Axenborg, Eskilstuna

BIS-4 UNGHUND Good Heavens Cloe-anch
Faraohund
Ägare: Lotta Blankenburg, Enskedegård

BIS-R UNGHUND Tarasovs Chenya Clarissa
Borzoi
Ägare: Susanne Persson, Sofielen


BIS VETERAN NORDUCH DKUCH NORDV-94 Cazavinas Black Pearl at Rovaleco
Irländsk Varghund
Ägare: Ing-Marie Johansson, Tun

BIS-2 VETERAN MultiCh Airescot Waistcoat
Whippet
Ägare: Åke Cronander, Märsta

BIS-3 VETERAN Ch Enigma Sophia
Faraohund
Ägare: Madelene & Sophie Lönn, Vallentuna

BIS-4 VETERAN

INTUCH NORDUCH El Shahzades Chotah Tajma'Khan
Afghanhund
Ägare: Lena Johansson, Karlstad


BIS-R VETERAN INTUCH SUCH NUCH Ibinores Ghazan Al A'Lim
Saluki
Ägare: Rita & Jan Lindholm, Torshälla


BIS UPPFÖDARGRUPP Kennel Westmount
Irländsk Varghund
Innehavare: Eva & Jan Söderqvist, Karlskoga

BIS-2 UPPFÖDARGRUPP Kennel Noblegrey
Greyhound
Innehavare: Åsa Lindahl, Bergshamra

BIS-3 UPPFÖDARGRUPP Kennel Red Hawks
Saluki
Innehavare: Marita Hellström, Kil


BIS-4 UPPFÖDARGRUPP Kennel Galeritas
Skotsk Hjorthund
Innehavare: Cecilia Nordström, Sundborn


BIS AVELSGRUPP Ch Shafaq Geshed El Gamir
Saluki
Ägare: Elisabet & Guy Jacobsson, Östhammar


BIS-2 AVELSGRUPP Ch Sportingfields Irish Mist
Whippet
Ägare: Nenne Runsten, Edsbro


BIS-3 AVELSGRUPP Ch Noblegrey Silver Sterling
Greyhound
Ägare: A Lindahl & B Klasson, Bergshamra


BIS-4 AVELSGRUPP Ch Galeritas So Many To Tanka
Skotsk Hjorthund
Ägare: Cecilia Nordström, Sundborn


 

RASRESULTAT - skicka gärna in BIR/BIM-bild till webmaster [at] svvk.se

 

AFGHANHUND

 

BIM Ch El Shazades Chotan Tajma'Khan BIR NORDUCH Mandrills Rebecca
BH-2 El Khyrias At Long Last
CERT
BT-2 Jagannathas Kvasthilda
CERT
BH-3 Ch Genesis Beyond The Clouds II BT-3 Moonflowers Give Me Heaven
BH-4 Ch Mandinah Bodygard BT-4 Ch Syringa She Walks Just Like A Woman
BH-R El Khyrias All In One BT-R Ch Choice Flashdance
BIR Junior Boxadans It's My Party
BIR Veteran
INTUCH NORDUCH El Shahzades Chota Tajma'Khan

 


 

BORZOI

 

BIM Ch Jelistaz Chrysltal Chodzjnik BIR Ch Borscana Rocket Queen
BH-2 Jeliztas Holskij
CERT
BT-2 Borscana Auchentoskan
CERT
BH-3 Borscana Jack Daniels BT-3 Tarasovs Chenya Clarissa
BH-4 - BT-4 Ch Jelistaz Galathea
BH-R - BT-R Ch Jelistaz Galitza
BIR Valp Babotjkas Erotica
BIR Junior Stravi Edward Nigma
BIR Unghund Tarasovs Chenya Clarissa
BIR Veteran SUCH Yermoloff's Raija

 


 

FARAOHUND

 

BIM EUJW-97 KBUV-97 Farao Anubis Ramses
CERT
BIR Good Heavens Cleo-Anch
CERT
BH-2 Ch Antefas Jabbah-Kaa BT-2 Ch Enigma Sunny Honey
BH-3 - BT-3 Ch Enigma Sophia
BH-4 - BT-4 Puressense Dondaloo-Doowi
BH-R - -
BIR Valp Enigma Joyful Spirit
BIR Junior Puressense Dondaloo-Doowi
BIR Unghund Good Heavens Cleo-Anch
BIR Veteran Ch Enigma Sophia

 


 

GREYHOUND

 

BIM Ch Noblegrey Scarlet Paddington BIR Sobers Zagitta
CERT
BH-2 Sobers Zepher
CERT
BT-2 Gulds Josephine Baker
BH-3 Ch Gulds Danny Kaye BT-3 Ch Kazimirez Quilla Quassida
BH-4 Ch Sobers Voyante BT-4 Ch Skyings Clarinda Caprice
BH-R - BT-R Ch Noblegrey Silver Sterling
BIR Valp Sobers Bartsia
BIR Junior Gulds Josephine Baker
BIR Avelsgrupp Ch Noblegrey Silver Sterling
BIR Uppfödargrupp Kennel Noblegrey

 


 

IRLÄNDSK VARGHUND

 

BIM Westmount Prince Axl
CERT CHAMPIONAT
BIR Ch Westmount Glinda Belle
BH-2 Pennybright Oliver Twist BT-2 Ch Cazavina's Black Pearl of Rovaleco
BH-3 Galeritas Hephaistos BT-3 Ch Westmount Zena Andrews
BH-4 -  BT-4 Westmount Oxalia Biba
CERT
BH-R - BT-R Furlongs Shandy
BIR Veteran Ch Cazavina's Black Pearl of Rovaleco
BIR Uppfödargrupp Kennel Westmount

 


 

ITALIENSK VINTHUND

 

BIM Sobers Vivaldo
CERT
BIR Allorimere
CERT CHAMPIONAT
BH-2 - BT-2 Sobers Tesa
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR Unghund Sobers Vivaldo

 


 

SALUKI

 

BIM Shafaq Joyce oz Jitterbug
CERT
BIR Ch Shamali Duwaliya Talid
BH-2 Shaamroc Quite Noble BT-2 Baklava's Qabiliya
CERT
BH-3 Ch Oazis al-sharq Bassam BT-3 Ch Shafaq Esaiye Effate
BH-4 Ch Ibinores Ghazan Al A'Lim BT-4 Ch Shafaq Idunia Em Ixhidi
BH-R Ch Shafaq Geshed El Gamir BT-R C'est Esmera Feline Noir
BIR Valp Al-Shên Zarita Luloa
BIR Unghund Badavie Oaritzi
BIR Veteran Ch Ibinores Ghazan Al A'Lim
BIR Avelsgrupp Ch Shafaq Geshed El Gamir
BIR Uppfödargrupp Kennel Red Hawks

 


 

SKOTSK HJORTHUND

 

BIM - BIR Galerita's Tarantella
CERT 
BH-2 - BT-2 Galerita's Menuette
BH-3 BT-3 - 
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR Unghund Galerita's Tarantella
BIR Avelsgrupp Ch Galerita's So Many To Tanka
BIR Uppfödragrupp Kennel Galerita's

 


 

WHIPPET

 

BIR Ch Sporting Fields Irish Mist BIM Airescot Red Redee
CERT
BH-2 Balzac Strålande Tider
CERT
BT-2 Tintavon Gail Devers
BH-3 Ch Airescot Waistcoat BT-3 Hamrys Social Butterfly
BH-4 Ch Norrtjärns Fyrverkeri BT-4 Ch Fornix Dora
BH-R Twyborn Sissinghurst BT-R Gazolin Hot Headed
BIR Valp Bokellas Detroit Red Wings
BIR Unghund
Wildcocks Theodora
BIR Veteran C
h Airescot Waistcoat
BIR Avelsgrupp
Ch Sporting Fields Irish Mist