1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Finalresultat Vallentuna 19 oktober 2014

 

BEST IN SHOW – GREYHOUND
C.I.B FI & NO UCH NORD JV-11 SE V-13 SE&DK UCH Epic Kinetic
Uppfödare &  ä gare Almgren Anna Lena & Rosengren Johan, Ljugarn

BIS 2 – SKOTSK HJORTHUND
C.I.B FI UCH LT CH SE V-11 SE V-12-13 SE&DK UCH US CH WW-14 Lehigh Fortune At Champhurst  
Uppfödare Uppf Pascoe Paula, Smithson Pamela, USA, Ägare Lindholm Ray, Stavsjö

BIS 3 – WHIPPET
SE UCH Adagio Sbrisolona
Uppfödare & ägare Råghammar Stefan, Nossebro.

BIS 4 – SALUKI
C.I.B C.I.B.P. C.I.C DE CH DK LCCH NL CH NO LCCH SE LCCH SE&DK UCH VDH CH Sharwassim Ajib Ibn Shaitaan
Uppfödare & Ägare Haglund Camilla, Göteborg

BIR AFGHANHUND
SE UCH Back Tramp's Black Out Uppfödare & ägare Selander Marie, Skutskär

BIR – BORZOI
SE UCH Borscana Eurocub, Uppfödare & ägare Edland Lize & Sellin Rickard, Grillby

BIR – CIRNECO DELL´ETNA
Lex Murphy I Snooze You Lose Uppf Weinehall Maria, Sjömarken, Ägare Karlsson Cathrine, Norrtälje

BIR – FARAOHUND
Antefa's Wasabi Uppfödare & ägare Lundqvist Monica & Lundqvist Hemström Annika, Österhaninge

BIR – GALGO ESPAÑOL
JWW-14 Hot Isle Fausto Uppfödare Jansson Annica & Strömquist Ann-Marie, Arboga, Ägare Hedman Pia, Finspång

BIR – IRLÄNDSK VARGHUND
SE UCH Scoops Justine Uppfödare Edström Lena, Tumba, Ägare Gyllin Magnus & Annica, Grödinge

BIR – ITALIENSK VINTHUND
SE UCH Mannequin's Quello Quando Quando
Uppfödare Fuchs Hans, Nävlinge, Ägare Jonsson Per-Arne, Vallentuna

BIR – PODENGO PORTUGUES LISO PEQUENO
Dogcastle's Mathilde
Uppfödare Stenhaugen Ingebjörg, Norge, Ägare Jomgart Mari, Gimo

BIR - SLOUGHI
FI U(D)CH NO UCH NO V-12 NORD V-11 SE UCH SE V-13 WW-14
Ghazoot Baqiir Uppfödare & ägare Gelius Inger, Nås

 

BEST IN SHOW BABY – BORZOI
Iorek's Arya Stark,
Uppfödare & ågare Åkerström Holman Anna &  Leif, Björbo

BIS 2 BABY – WHIPPET
Magic Colour Sugar Babe
Uppfödare Lindblad J & Jensen P, Järna, Ägare Lindblad Jeannette, Järna

BIS 3 BABY – AFGHANHUND
Kingsleah Angel Dust
Uppfödare Holmgren Gunilla, Nora, Ägare Sjödin Marita, Motala

BIS 4 BABY – ITALIENSK VINTHUND
Py's Azalea
Uppfödare & ägare Axenborg Micael, Eskilstuna


BEST IN SHOW VALP – PODENCO IBICENCO
End Of Time Back To Innocence
Uppfödare Hendriks T.w.t, Nederländerna, Ägare Sjögren Erica Barbro, Hägersten

BIS 2 VALP – AFGHANHND
Caravan Din Damour
Uppfödare Brun Y L, Spanien, Ägare Junkergård Lena, Solna

BIS 3 VALP – WHIPPET
Rhetsgis Hello Starlit Hour
Uppfödare Balz G & Forsberg N, Munkfors, Ägare Forsberg Nina, Karlskoga

BIS 4 VALP – SALUKI
Amiyat Coruscant
Uppfödare Andersson E & Hagforsen E, Sollentuna, Ägare Nyqvist Anna, Vikingstad


BEST IN SHOW JUIOR – WHIPPET
Burnt Sienna Sandstone Quarry
Uppfödare & ägare Winder Lisa, Örebro

BIS 2 JUNIOR – AFGHANHUND
Alphaville's Finger Lickin' Good
Uppfödare Ljungqvist Y & Karlsson T, Fjärås, Ägare Strömberg Birgitta, Hägersten

BIS 3 JUNIOR – GREYHOUND
Epic Mysterious
Uppfödare Almgren Anna Lena & Rosengren Joan, Ljugarn, Ägare Elvingsson Gertrud, Björklinge

BIS 4 JUNIOR – BORZOI
Coverdale's Salieri
Uppfödare Talvenheimo Kaisa, Finland, Ägare Bergman Enar, Björbo


BEST IN SHOW UNGHUND – AFGHANHUND
Jangel's Hawk Eye
Uppfödare Flybring Jana & Grönblad Bo, Gävle, Ägare Önell Helmer, Bandhagen

BIS 2 UNGHUND – SALUKI
Badavie Wild And Crazy
Uppfödare Nordin Maria & Brandén Marie, Sävar, Ägare Schéele Björn & Else, Enköping

BIS 3 UNGHUND – WHIPPET
Lawtons I Will Always Love You
Uppfödare Hagstedt Stefan, Grödinge, Ägare Thellberg Conny & Hagstedt Stefan, Grödinge

BIS 4 UNGHUND – FARAOHUND
Antefa's Wasabi
Uppf & Ägare Lundqvist Hemström Annika &, Lundqvist Monica, Österhaninge

 

BEST IN SHOW BRUKSHUND – WHIPPET
Swaara Joyson
Uppfödare Lindholm Å, Älvsjö, Ägare Hallman Helena, Myresjö

BIS 2 BRUKSHUND – ITALIENSK VINTHUND
Piraya's Yowles
Uppf Kataja M & Nilsson J, Vikingstad, Ägare Nilsson Justyna, Nyköping

BIS 3 BRUKSHUND – BORZOI
DK UCH NO UCH SE UCH Velikij Oleg
Uppf Häggström C, Göteborg, Ägare Nilsson Jenny, Vinslöv  

 

BEST IN SHOW VETERAN – AFGHANHUND
C.I.B DK UCH FI UCH KBH V-08 SE UCH Xciting Stare N' Whisper
Uppf Ekwall B-M & C, Saltsjöbaden, Ägare Elofsson Marie, Kumla  

BIS 2 VETERAN – WHIPPET
C.I.B DK UCH FI UCH NO UCH NORD V-07 SE UCH
Burnt Sienna Midsummer Breeze Uppfödare & Ägare Winder Lisa, Örebro

BIS 3 VETERAN – SALUKI
C.I.B FI UCH JWW-06 NORD UCH Badavie Heat Of The Night
Uppf Nordin M & Brandén M, Sävar, Ägare Svärd Leif-Åke, Mölnlycke

BIS 4 VETERAN – SKOTSK HJORTHUND
DK UCH NORD JV-07 SE LCCH SE UCH Grayrory's Daisy
Uppf ödare & ägare, Käck Maria, Västerås


BEST IN SHOW AVELSGRUPP – WHIPPET
C.I.B SE UCH SE V-07 Mac Bells Driving Miss Daisy
Uppf Andersson Anita, Mörling Helene, Kolmården

 

BEST IN SHOW UPPFÖDARGRUPP – WHIPPET
Kennel Burnt Sienna - Winder Lisa, Örebro

BIS 2 UPPFÖDARGRUPP – SALUKI
Kennel Dhawati -  Widström Katarina, Kumla

BIS 3 UPPFÖDARGRUPP – BORZOI
Kennel Velikij - Häggström Cecilia, Göteborg