1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat SvVK Lövudden 13/7 2008

FINALRESULTAT - RASRESULTAT

Foto Ingunn Solberg Eriksson
Skicka gärna fler finalbilder till webmaster [at] svvk.se

BIS1
BEST IN SHOW Skotsk Hjorthund - NORDV-07 NUCH SUCH SV-07
Galerita's Lamborghini, Cecilia Nordström, Sundborn

BIS2
BIS-2 Afghanhund - FINUCH SUCH USCH Elan Sebring The Matrix
Rachel & Pete Irvin & Jerry Klein & Lex Robertsson USA

BIS3
BIS-3 Greyhound - NUCH Jet's Right On Target
Britt Mauer, Norge

BIS4
BIS-4 Whippet - NORDUCH Courtborne Ramazotti
Rita & Kristin Hoff, Norge

BIS5
BIS-R Faraohund - FINV-04 FINV-07 GBCH INTUCH SUCH USCH Farao Anubis Ikaros
Maria Westman, Upplands Väsby

BIS BABYVALP Afghanhund - Jangel's Hell Of A Dream
Bo Grönblad & Jana Flybring, Gävle

BIS-2 BABYVALP Whippet - Twyborn Big Ben
Jörgen Oinonen, Karlskoga

BIS-3 BABYVALP Borzoi - Jelistaz Simbelmyne
Susanna Holmberg & Stefan Söderberg, Västerås

BIS-4 BABYVALP Podenco Ibicenco - Quemh's Christmas Christ
Karl Erik Mårtensson, Björnlunda

BIS-R BABYVALP Saluki - Ibriz Camilah
Lars Grönvall & Henrik Wittzell, Malmö

BIS VALP Faraohund - Siphra's Love Of Freedom
Lill Nilsson, Smedstorp

BIS-2 VALP Greyhound - Epic Generous To Boughton
Clare Boggia, Storbritannien

BIS-3 VALP Skotsk Hjorthund - Justso Airborne Til T'eagle Grins
Camilla Colleen, Kristianstad

BIS-4 VALP Afghanhund - Khaos Dewberry
Christina Roseen Lundström Christina, Norsborg

BIS-R VALP Whippet - Softouch Wild Eagle
Kristin Hoff & Jörgen Kristensen, Norge

BIS JUNIOR Whippet - Burnt Sienna Cutting Edge
Lisa Johansson, Örebro


BIS-2 JUNIOR Skotsk Hjorthund - Fritzens Una Viareggiana
Björn Fritz, Tyskland


BIS-3 JUNIOR Greyhound - Showline Sporting Step
Cecilie & Knut Blütcher, Norge


BIS-4 JUNIOR Afghanhund - Elsto Khariz Amazing Amanda
Tove Kristiansen, Norge


BIS-R JUNIOR Saluki - Khaireddin Tiilai Ja'afari
Jari & Mirja-Leena Lassila, Finland

BIS UNGHUND Afghanhund - Jangel's Just Got The Look
Jenn Nordlund, Vaxholm

BIS-2 UNGHUND Whippet - Klenod's Tilda
Malin Mauritsson,Trelleborg

BIS-3 UNGHUND Irländsk Varghund - Furlongs Mary-Lou,
Susanne Björkman, Almunge

BIS-4 UNGHUND Sloughi - NORDJV-07 Al Suwiid Benazir
Tiina Wallgren, Segeltorp

BIS-R UNGHUND Borzoi - Jaroslav Dandy Daydreamer
Carina & Stefan Arnberg, Borlänge

BIS VETERAN Saluki - DKUCH INTUCH NORDUCH SV-04 Khalils Jaham
Thomas Martinsson & Tommy Morin, Enskede

BIS-2 VETERAN Faraohund - FINUCH SUCH Magicway's Min For Siphra
Britt-Marie Sundquist, Finland

BIS-3 VETERAN Whippet - NUCH Courtborne Shania
Mona Riberg & Steinar Eines, Norge

BIS-4 VETERAN Borzoi - NUCH SUCH Jelistaz Kingston
Susanna Holmberg &Stefan Söderberg, Västerås

BIS-R VETERAN Irländsk Varghund - SUCH Ascending's Byron
Maria Andersson, Filipstad

BIS UPPFÖDARGRUPP Greyhound- Kennel Showline
Cecilie & Knut Fr Blütecher, Norge

BIS-2 UPPFÖDARGRUPP Faraohund - Kennel Northgate's
Hanna & kari Ukura, Finland

BIS-3 UPPFÖDARGRUPP Borzoi - Kennel Jelistaz
Susanna Holmberg & Stefan Söderberg, Västerås

BIS-4 UPPFÖDARGRUPP Whippet - Kennel Burnt Sienna
Lisa Johansson, Örebro

BIS-R UPPFÖDARGRUPP Podenco Ibicenco - Kennel Quehm's
Karl Erik Mårtensson, Björnlunda

BIS AVELSGRUPP Greyhound - GBCH INT & NORDUCH NORDV-02-03 NORDV-06 NV-04 SV-04 Showline Silent Step
Cecilie & Knut Blütecher, Norge

BIS-2 AVELSGRUPP Saluki - DKUCH INTUCH NORDUCH SV-04 Khalils Jaham
Thomas Martinsson &Tommy Morin, Enskede

BIS-3 AVELSGRUPP Borzoi - DKUCH FINUCH FINV-02 INTUCH SUCH SV-01 Jelistaz Kiara
Susanna Holmberg & Stefan Söderberg, Västerås

BIS-4 AVELSGRUPP Italiensk Vinthund - Talata Inula
Sandra Morge, Björköby

BIS-R AVELSGRUPP Whippet - INUCH NUCH SUCH Mac Bells Citizen Kane
Helene Mörling, Söderköping

 

RASRESULTAT - skicka gärna in BIR/BIM-bild till webmaster [at] svvk.se

 

AFGHANHUND

 

BIR FINUCH SUCH USCH Elan Sebring The Matrix BIM Jangel's Just Got The Look
CERT
BH-2 Agha Djari's Urban Cowboy
CERT
BT-2 Elsto Khariz Amazing Amanda
BH-3 EECH FIN&DKUCH INT&S&NUCH NV-04 SV-05 USCH Waiting On A Sunny Day BT-3 Sunward Flight Of Bumblebee
BH-4 NZCH Star't Cutting Trax Of Jhanzi BT-4 FINUCH SUCH SV-08 Jangel's Black Diamond
BH-R Oshanameh's Gimme Glory BT-R DKUCH SUCH Boxadan Never Come Between Us
BIR Baby Jangel's Hell Of A Dream
BIR Valp Khaos Dewberry
BIR Junior Elsto Khariz Amazing Amanda
BIR Unghund Jangel's Just Got The Look
BIR Veteran EE & LVCH FINUCH SUCH Oshanameh's A Son Of Basty
BIR Uppfödare kennel Elsto

 


 

AZAWAKH

 

BIM SUCH Ledcameroch B' Aqqal BIR FINV-07 NORDV-07 Py's Aisha
CERT
BH-2 -
BT-2 FINV-03 INTUCH NORD&DKUCH NORDV-03 SV-02-03 SV-04 Azal
BH-3 - BT-3 Beydira Idi N'illeli
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

BORZOI

 

BIR NUCH NV-07 SUCH Borscana Unreal BIM Blisshound Älskade Solvinge
CERT
BH-2 SUCH Blisshound Pinocchio BT-2 Faworyta Francuza Polo
BH-3 FINUCH FINV-06 INTUCH NUCH SUCH Jelistaz Omar Sharif BT-3 PL&DECH Ischyma Fashion
BH-4 SUCH Rasswet's Burattino BT-4 FINUCH NUCH SUCH Indian Cherokee Modnyabistru
BH-R Borscana Dokken
BT-R FINV-06 INTUCH NORDUCH NORDV-07 SV-06 Jelistaz Notorious
CERT Jaroslav Dandy Daydreamer -
BIR Baby Jelistaz Simbelmyne
BIR Valp Lynx Moon Voyage
BIR Junior Blisshound Älskade Solvinge
BIR Unghund Jaroslav Dandy Daydreamer
BIR Veteran NUCH SUCH Jelistaz Kingston
BIR Uppfödare Kennel Jelistaz
BIR Avel DKUCH FINUCH FINV-02 INTUCH SUCH SV-01 Jelistaz Kiara

 


 

CIRNECO DELL' ETNA

 

BIM Shafaq Anthon Design
CERT
BIR Are But Not's Fable N' Fairytale
CERT CHAMPIONAT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - -

 


 

FARAOHUND

 

BIR FINV-04 FINV-07 GBCH INTUCH SUCH USCH Farao Anubis Ikaros BIM Faouziah's Eowin
CERT CHAMPIONAT
BH-2 INTUCH KBHV-06 KBHV-07 NORDUCH NORDV-07 SV-07 SV-08 Northgate's As You Like It BT-2 KBHV-07 SUCH SV-07 Chassellis Dehra Ta'ziffa
BH-3 FINUCH NUCH SUCH Antefa's Pharaoh BT-3 FINUCH SUCH Magicway's Min For Siphra
BH-4 EE & LVCH FINUCH INTUCH Northgate's Ain't A Saint
CERT CHAMPIONAT
BT-4 EUW-05 INT&NORD&FINUCH NORDV-05 NV-07 PLCH WW&SV-06 Enigma Surprise Me
BH-R NORDJV-05 Siphra's King Of Hearts
BT-R FINV-07 SUCH Hallam Farao Anubis Elodie Ramzi
BIR Baby Rhodepark Star At Enigma
BIR Valp Siphra's Love Of Freedom
BIR Junior Sovrin Hallam Kalahari For Antefa''s
BIR Unghund NORDJV-07 SV-08 Enigma Strike A Pose
BIR Veteran FINUCH SUCH Magicway's Min For Siphra
BIR Avelsgrupp INT&NORDUCH JEUW-97 KBHJV-97 NUCH SLCCH SV-98 Farao Anubis Ramses
BIR Uppfödargrupp Kennel Northgates

 


 

GALGO ESPANOL

 

BIR SLCCH Paramour Bill To Thrill
CERT
BIM Paramour Cherish The Wish
CERT
BH-2 Zakeya's Mr Mistral Ii BT-2 FINUCH NUCH SUCH SV-07 Zarandillo Bella Ynez
BH-3 NORDV-07 NUCH SUCH Jucaro Spi Apolo BT-3 SUCH Zarandillo Bella Yapa
BH-4 SUCH Alcazar Du Bouleau Argente BT-4 Coastwinds Rider Estrella
BH-R NORDJV-07 Zarandillo Guapo Enrique
BT-R Paramour Chilli Vanilli
BIR Valp Paramour Delight In Sight
BIR Junior Zakeya's Mizz Modezty
BIR Unghund Coastwinds Rider Estrella
BIR Vereran NORDV-99 SUCH SV-01 Paramour Amour For Sure
BIR Uppfödare Kennel Paramour

 


 

GREYHOUND

 

BIR NUCH Jet's Right On Target BIM Showline Sporting Step
CERT
BH-2 INT&ITCH WW-06 Sobers Hamilton
CERT CHAMPIONAT
BT-2 NLCH Venitian Night de Bleu Manior
BH-3 Sobers Ibicus BT-3 GBCH INT & NORDUCH NORDV-02-03 NORDV-06 NV-04 SV-04 Showline Silent Step
BH-4 Showline Sporting Trophy At Sobers BT-4 DKUCH SUCH Skyings Eagle Eyed Ewe
BH-R DECH INTUCH Joasis The Hunter
BT-R Estet Classic Glamorous
BIR Valp Epic Generous To Boughton
BIR Junior Showline Sporting Step
BIR Unghund Estet Classic Glamorous
BIR Veteran SUCH Rhetsgis Telltale
BIR Uppfödargrupp Kennel Showline
BIR Avel GBCH INT & NORDUCH NORDV-02-03 NORDV-06 NV-04 SV-04 Showline Silent Step

 


 

IRLÄNDSK VARGHUND

 

BIR Furlongs Humphrey BIFurlongs Mary-Lou
CERT
BH-2 SUCH Knallåsen's Qing Of Blues BT-2 SUCH Knallåsen's Xcellence
BH-3 SUCH Pennybright Lancelot BT-3 Kråksångens Pastorska
BH-4 NUCH Cormacs Brockman
CERT CHAMPIONAT
BT-4 DKUCH FINUCH NUCH SUCH Furlongs Zinnia
BH-R SV-08 Scintillas Christmas Boy
BT-R NUCH Vetterli's Tirill
BIR Baby Cazavina's Lynx
BIR Valp Bledino's Camuld Pavarott
BIR Junior Art Cuinns Torricella
BIR Unghund Furlongs Mary-Lou
BIR Veteran SUCH Ascending's Byron
BIR Uppfödare Kennel Furlongs
BIR Avel DKUCH FINUCH NUCH SUCH Furlongs Zinnia

 


 

ITALIENSK VINTHUND

 

BIM SUCH Qvickelyckans Chagal BIR EUW-06 Sobers Gilda
CERT CHAMPIONAT
BH-2 Dervisch Trendsetter
CERT
BT-2 Skogsville's Saturday Night Live
BH-3 Skogsville's Shut Out The Light BT-3 Dervisch Strike A Pose
BH-4 SUCH Arkita's Nazzak BT-4 Py's Hestia
BH-R FINV-05 INTUCH KBHV-05 NORD&FINUCH SV-05 NORDV-05 SV-07 SV-08 Skogsville's Down The Willow Garden
BT-R Sobers Kalliope
BIR Baby Chininas Quantity Girl
BIR Junior Dervisch Trendsetter
BIR Unghund Sobers Kalliope
BIR Uppfödare Kennel Skogsville's
BIR Avel Talata Inula

 


 

SALUKI

 

BIR Al Kharara Babbar
CERT CHAMPIONAT
BIEE & LVCH FINUCH INTUCH LVCH SUCH Acleopatra
BH-2 DKUCH NUCH SUCH Volante's Bizzarini BT-2 ESCH FRCH INTUCH Usayma-Ghada Al Firdous
CERT CHAMPIONAT
BH-3 FINUCH SUCH Aziz Qadim BT-3 Hirondelle de Lunduki
BH-4 Khaireddin Tiilai Ja'afari BT-4 FINUCH Kirman Vidya
BH-R FINUCH LTCH Aziz Yavar BT-R FINUCH INTUCH SUCH Aziz Mavaddat
BIR Baby Ibriz Camilah
BIR Valp Kirman Beshir
BIR Junior Khaireddin Tiilai Ja'afari
BIR Unghund Barakisch Rana Banu
BIR Veteran DKUCH INTUCH NORDUCH SV-04 Khalils Jaham
BIR Avelsgrupp DKUCH INTUCH NORDUCH SV-04 Khalils Jaham
BIR Uppfödargrupp Kennel Al Wathba

 


 

SKOTSK HJORTHUND

 

BIM NUCH SUCH SV-07 Galerita's Cayman BIR NORDV-07 NUCH SUCH SV-07 Galerita's Lamborghini
BH-2 INTUCH NORDUCH NORDV-06 NV-06 Troon Rolls-Royce Silver Shadow BT-2 Fritzens Una Viareggiana
CERT
BH-3 Troon Shadow Of Your Smile
CERT
BT-3 INTUCH NORDUCH Manticorns Hedvig
BH-4 - BT-4 SUCH SV-08 Troon Cornelia Cinnilla
BH-R - BT-R NORDJV-07 Grayrory's Daisy
BIR Valp Justso Airborne Til T'eagle Grins
BIR Junior Fritzens Una Viareggiana
BIR Unghund NORDJV-07 Grayrory's Daisy
BIR Avel INTUCH NORDUCH NORDV-06 NV-06 Troon Rolls-Royce Silver Shadow
BIR Uppfödare Kennel Greyrory's

 


 

SLOUGHI

 

BIM Moulay El-Mehdi Al Ashrah
CERT CHAMPIONAT
BINORDJV-07 Al Suwiid Benazir
CERT
BH-2 EUW-06 FINUCH NUCH SUCH Al Suwiid Aziz Dijaa BT-2 EUW-06 INTUCH NORDUCH NORDV-07 NV-06 SLCCH Al Suwiid Alacre Khayaal
BH-3 NV-07 Ain Zafir Bahij BT-3 Tillieville Xahna Douh
BH-4 NUCH SUCH Ain Zafir Ashraf Azaar BT-4 NORDUCH Y' Abeydou Nuri Al Baida
BH-R - BT-R -
BIR Unghund NORDJV-07 Al Suwiid Benazir

 


 

WHIPPET

 

BIR NORDUCH Courtborne Ramazotti BIM SUCH SV-07 Mac Bells Driving Miss Daisy
BH-2 Burnt Sienna Midsummer Headline
CERT CHAMPIONAT
BT-2 Klenod's Tilda
CERT
BH-3 Burnt Sienna Cutting Edge BT-3 DKUCH KBHV-07 SUCH Adagio Captured Sunshine
BH-4 NUCH Farytail's Thfragrance O'gold BT-4 Jee Bee's A New Gold Dream
BH-R EECH INT&NORDUCH LUCH NORDJV-03 NORDV-05 NV-04 Suna Regens Blossoms Keyzer BT-R Whipcat Quick Silver
BIR Baby Twyborn Big Ben
BIR Valp Softouch Wild Eagle
BIR Junior Burnt Sienna Cutting Edge