1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat SvVK Tammsvik 26-27/7 2003

FINALRESULTAT - RASRESULTAT

Foto Elisabeth Espedal
Skicka gärna fler finalbilder till webmaster [at] svvk.se

bis1
BEST IN SHOW Sv-00 -01 -02 NORDUCH INTUCH Jelistaz Just Lika A Pistachio
Borzoi
Stefan Söderberg & Susanna Holmberg, Västerås

bis2
BIS-2 Nordv-02 Sv-02 Ww-03 SUCH NUCH Jet's Something In The Way U Smile
Greyhound
Espen Engh & Åge Gjetnes, Norge

bis3
BIS-3 FINUCH EECH FINjv-00 FINv-02 SUCH INTUCH Ingenue Sebaztian
Afghanhund
Carita Heliö, Meri Pakarinen & Kristoffer Juslin, Finland

bis4
BIS-4 SUCH DKUCH Adagio True Love
Whippet
Stefan Råghammar, Nossebro

bis5
BIS-R Nv-01 Sv-02 SUCH DKUCH NUCH Badavie Silmarillion
Saluki
Ulla Samuelsson, Uddevalla

BIS BABYVALP Carry On Rodman
Whippet
Anna-Lena Johansson, Umeå

BIS-2 BABYVALP Abu Baqr's Ferest
Saluki
Lena & David Grute, Ingarö

BIS-3 BABYVALP Brassok Kazimir Malevitch
Borzoi
Jenny Nilsson, Vinslöv

BIS-4 BABYVALP Al-Dahna's Sascha
Afghanhund
Torill & Bent-Ove Knudsen, Norge

valp
BIS VALP Farao Anubis Ikaros
Faraohund
Maria Westman, Alingsås

BIS-2 VALP Suna Regens Blossom Keyzer
Whippet
Christina Hagenes & Victor Waage, Norge

BIS-3 VALP Innuendo
Galgo Espanol
Inger Asmundsen, Norge

BIS-4 VALP Py's Pelopia
Italiensk Vinthund
Mikael Axenborg, Eskilstuna


BIS-R VALP Grayrory's Moonshell
Skotsk Hjorthund
Maria & Åke Käck, Hallstahammar

BIS JUNIOR Kråksångens Hugin
Irländsk Varghund
Sofie Ankarskär & Jonas Olsson, Lysekil


BIS-2 JUNIOR One Night Stand
Afghanhund
Anette Lindblom, Nossebro


BIS-3 JUNIOR Ma'a Zalek Masarrat Az Izania
Saluki
Kristina Blad, Nossebro


BIS-4 JUNIOR Adagio My Culture
Whippet
Helene Mörling & Anita Andersson, Söderköping


BIS-R JUNIOR Another Story Miracle Moment
Greyhound
Yvonne Karlsson & Siw Torje Bjerkelund, Karlstad

unghund
BIS UNGHUND Ezhar Bobby Jo
Faraohund
Annakarin Wahlgren, Oxelösund

BIS-2 UNGHUND Airescot Bob Fest
Whippet
Elisabet Levén, Rimbo

BIS-3 UNGHUND Furlongs Zinnia
Irländsk Varghund
Annica Gustavsson, Väse

BIS-4 UNGHUND Epic Bombastic
Greyhound
Annalena Almgren & Johan Rosengren, Örsundsbro

BIS-R UNGHUND Yhazin Drums Of Africa
Afghanhund
Elisabeth Lopez, Hyllinge

veteran
BIS VETERAN Nordv-98 Nv-99 FINUCH INT NORD CH USCH CACH Korelec's Killimanjaro
Afghanhund
Åge Gjetnes, Norge

BIS-2 VETERAN SUCH El-Cazzino Cajar
Saluki
Karin Nordahl, Huddinge

BIS-3 VETERAN Nordv-96 Sv-96 Nv-01 Sv-01 Kbhv-95 FIN UCH NORDUCH INTUCH Enigma Shining Hickory
Faraohund
Lotta Smedin, Stenhamra

BIS-4 VETERAN Kbhv-99 Nordv-98-99 SUCH FINUCH DKUCH NUCH INTUCH Birkonbrae True E'Nuff
Whippet
Stefan Råghammar, Nossebro

BIS-R VETERAN Sinsline Lorenzo
Podenco Ibicenco, strävhår
Marie Richaud, Stora Skedvi

BIS UPPFÖDARGRUPP Kennel Antefa's
Faraohund
Annica & Monica Lundqvist, Haninge

BIS-2 UPPFÖDARGRUPP Kennel Shafaq
Saluki
Elisabeth & Guy Jacobsson, Östhammar

BIS-3 UPPFÖDARGRUPP Kennel Airescot
Whippet
Nenne Runsten, Edsbro


BIS-4 UPPFÖDARGRUPP Kennel Pices
Afghanhund
M-R Keveri, Finland

BIS-R UPPFÖDARGRUPP Kennel Tillieville
Sloughi
Inger Näslund, Skellefteå

BIS AVELSGRUPP INTUCH NORDUCH FINUCH Birkonbrae True E'Nuff
Whippet
Stefan Råghammar, Nossebro

BIS-2 AVELSGRUPP SUCH NUCH Xenos Rome
Afghanhund
Marc Linnér, Bromma

BIS-3 AVELSGRUPP NORDUCH Stravi Edward Nigma
Borzoi
Susanna Holmberg, Västerås

BIS-4 AVELSGRUPP NORDUCH Shafaq La Csardas Qhaddam
Saluki
Elisabeth Jacobsson, Östhammar

 

RASRESULTAT - skicka gärna in BIR/BIM-bild till webmaster [at] svvk.se

 

AFGHANHUND

 

BIR Ch Ingenue Sebaztian BIM Ch Korelec's Killimanjaro
BH-2 Tells Play The Odds
CERT CHAMPIONAT
BT-2 Ch Tells Just Call Me Miss
BH-3 Ch Gold'n Copper Power Play BT-3 Yhazin Drums Of Africa
CERT
BH-4 Tells Fit For Fight BT-4 Ch Tash Kurgan Wild Wild West
BH-R One Night Stand BT-R Nabila's Celebration
BIR Baby Al-Dahna's Sascha
BIR Junior One Night Stand
BIR Unghund Yhazin Drums Of Africa
BIR Veteran Ch Korelec's Killimanjaro
BIR Avelsgrupp Ch Xenos Rome
BIR Uppfödargrupp Kennel Pices

 


 

AZAWAKH

 

azawakh
BIM - BIR Azaya
CERT
BH-2 - BT-2 Ch Terhazza Samsara
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR Unghund Azaya
BIR Veteran Ch Terhazza Samsara

 


 

BORZOI

 

BIR Ch Jelistaz Just Like A Pistachio BIM Ch Borscana Witchcraft
BH-2 Ch Borscana Ulvejeger BT-2 Ch Jelistaz Ice Cream
BH-3 Ch Jelistaz Legendary BT-3 Ch Jelistaz Kiara
BH-4 Ch Zimistraija Navajo BT-4 Borscana Ce'nedra
CERT
BH-R Jelistaz Luckless Boy
CERT
BT-R Staraja Russa Bazhena
BIR Baby Brassok Kazimir Malevitch
BIR Junior Zimistraija Armani
BIR Unghund Borscana Ce'nedra
BIR Veteran Ch Dimitrow's Dimisowa
BIR Avelsgrupp Ch Stravi Edward Nigma
BIR Uppfödargrupp Kennel Jelistaz

 


 

CHART POLSKI

 

chartpolski
BIR Ch Erasmus Marek BIM -
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - -

 


 

CIRNECO DELL' ETNA

 

BIR Red Hawk's Alanzo BIM Red Hawk's Alicia
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - -
BIR Unghund Red Hawk's Alanzo

 


 

FARAOHUND

 

faraohund
BIR Ch Farao Anubis Kahiro BIM Ch Faouziah's Bastet
BH-2 Ch Antefa's Min Moses BT-2 Ch Antefa's Lotus
BH-3 Antefa's Pharaoh
CERT
BT-3 Ch Enigma Shining Hickory
BH-4 Ch Antefas Nefer-Hetep BT-4 Ch Siphra's Loveme Twotimes
BH-R Ch Enigma Lone Star BT-R Ch Siphra's Paint A Rumour
CERT Antefa's Palmeirah
BIR Baby Faouziah's Cesario
BIR Valp Farao Anubis Ikaros
BIR Junior Antefa's Pharaoh
BIR Unghund Ezhar Bobby Jo
BIR Veteran Ch Enigma Shining Hickory
BIR Uppfödargrupp Kennel Antefa's

 


 

GALGO ESPANOL

 

galgo
BIM Ch Paramour Blue For You BIR Ch Elendili's Celebrian
BH-2 Ch Elendili's Daeron BT-2 Royal Tramp's La Ebanista
CERT
BH-3 Cerunnos E-mail
CERT
BT-3 Ch Elendili's Aredhel
BH-4 - BT-4 Ch Ukelele's Kalima
BH-R - BT-R Ch Royal Tramp's La Centella Warlock
BIR Valp Innuendo
BIR Unghund Royal Tramp's La Ebanista
BIR Veteran Ch Elendili's Aredhel

 


 

GREYHOUND

 

BIR Ch Jet's Something In The Way U Smile BIM Sobers Era
CERT
BH-2 Ch Aroi Aryal Winter Time Blues BT-2 Ch Jet's Once Upon A Dream
BH-3 Epic Brave at Sobers
CERT
BT-3 Laitilla Dell'attimo Fuggente
BH-4 Epic Bombastic BT-4 Ch Sobers Cadelia
BH-R Ch Jet's As You Like It BT-R Another Story Miracle Moment
BIR Junior Another Story Miracle Moment
BIR Unghund Epic Bombastic
BIR Veteran Titras Ice Pearl
BIR Uppfödargrupp Kennel Epic

 


 

IRLÄNDSK VARGHUND

 

varghund
BIM Kråksångens Hugin
CERT
BIR Ch Westmount Eb-ba
BH-2 Ch Warlock's Promotor
BT-2 Greirish Oy Como Estoy Godoy
CERT CHAMPIONAT
BH-3 Ch Kråksångens E'ntill BT-3 Ch Westmount Zoloxia Borka
BH-4 -
BT-4 Furlongs Zinnia
BH-R -
BT-R Knallåsen's Gabrieli
BIR Baby Knallåsen's Nereus
BIR Junior Kråksångens Hugin
BIR Unghund Furlongs Zinnia
BIR Uppfödargrupp Kennel Knallåsen's

 


 

ITALIENSK VINTHUND

 

italienskvinthund
BIR Exess Verdi
CERT
BIM Exess Vaganza
CERT
BH-2 Ch Racing Grey's Ermeåne BT-2 Ch Py's Haza
BH-3 Ch Nitusch Caruso BT-3 Ch Sobers Ulizza
BH-4 Ch Castello Di Cane Bocca Di Leone BT-4 -
BH-R Ch Rashikas Cannizzaro BT-R -
BIR Valp Py's Pelopia
BIR Junior Exess Verdi
BIR Veteran Ch Castello Di Cane Bocca Di Leone

 


 

PODENCO IBICENCO, STRÄVHÅRIG

 

BIM Ch Snout Michelplatini BIR Snout Noways
CERT
BH-2 Sinsline Lorenzo
CERT
BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 -
BT-4 -
BH-R -
BT-R -
BIR Veteran Sinsline Lorenzo

 


 

SALUKI

 

BIR Ch Badavie Silmarillon BIM Ch Badavie Unien
BH-2 Ch Asarafi Juan Jagannath BT-2 Ch Rahima's 'Asaliy
BH-3 Ch El-Cazzino Cajar BT-3 Ch Shafaq Nicole Effaté
BH-4 Hisilome's Dicaprio
CERT CHAMPIONAT
BT-4 Shaamroc Royal Design
CERT
BH-R Baklava's Ramz Ragib
BT-R Canapus Ashiiqah of Oazis
BIR Baby Abu Baqr's Ferest
BIR Valp El Ubaid's Ibn Arrowac
BIR Junior Ma'a Zalek Masarrat Az Izania
BIR Unghund Canapus Ashiiqah of Oazis
BIR Veteran Ch El-Cazzino Cajar
BIR Avelsgrupp Ch Shafaq La Csardas Qhaddam
BIR Uppfödargrupp Kennel Shafaq

 


 

SKOTSK HJORTHUND

 

hjorthund
BIR Magic Hunter's Nick Rowan
CERT CHAMPIONAT
BIM Ch Galerita's Allegro Assai
BH-2 Baylind Gambler BT-2 Ch Jaraluv Karaoke
BH-3 Ch Manticorns Gilbert BT-3 Magic Hunter's Miss Joanna Weston
CERT
BH-4 Mycroft's Jasper Jevons BT-4 Baylind Godolphin
BH-R Fling from Highlanders Yard
BT-R Ch Manticorns Emillia
BIR Valp Greyrory's Moonshell
BIR Unghund Baylind Gambler
BIR Veteran Ch Kilbourne Deva
BIR Uppfödargrupp Kennel Manticorns

 


 

SLOUGHI

 

sloughi
BIM Fazli Schuru-Esch-Schams
CERT
BIR Ch Rahina El Bahia Delacite Du Guerrie
BH-2 Ch Tillieville Zalute BT-2 Tillieville Yannis
CERT
BH-3 - BT-3 Ch Tillieville Zwart Salza
BH-4 - BT-4 Ntissar's Ghania
BH-R -
BT-R Ch Arhib's Asiir Binto Hadjib
BIR Unghund Tillieville Yannis
BIR Veteran Ch Arhib's Asiir Binto Hadjib
BIR Uppfödargrupp Kennel Tillieville

 


 

WHIPPET

 

BIM Ch Adagio Love Supreme BIR Ch Adagio True Love
BH-2 Ch Ashmore Whimpering Werewolf BT-2 Chelridge Cebrenia
CERT
BH-3 Ch Birkonbrae True E'Nuff BT-3 Siprex Lena
BH-4 Tintavon Gail Storm BT-4 -
BH-R - BT-R -