1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat SvVK Tammsvik 28-29/7 2001

FINALRESULTAT - Skicka gärna fler finalbilder till webmaster [at] svvk.se
Foto Linda Frisén

Whippet
BEST IN SHOW Hjortronblommans Gin Kelly
Whippet
Svanhild & Mats Ove Ingvarsson, Ursviken

Saluki
BIS-2 S&Nuch Al-Shên Amber Kahala
Saluki
Lotta Rahm, Rydaholm

ItalienskVinthund
BIS-3 Sv-96-97 Such Sobers Rezia
Italiensk Vinthund
Bitte Ahrens & Astrid Jonsson, Rome, Italien

Afghan
BIS-4 Int&Nord&Finuch Aust&Nzch Ww-2000 Nordv-00 S&Dkuch Nuch Itch Kingsleah Blue Star
Afghanhund
Gunilla Holmgren Stillnert, Örebro

Faraohund
BIS-R Nv-00 Norduch Antefa's Lotus
Faraohund
Annica & Monica Lundqvist, Haninge

BIS BABYVALP Zelig Roke
Whippet
Kicki Sandell, Enköping

BIS-2 BABYVALP Badavie Valaquenta
Saluki
Maria Abrahamsson, Umeå

BIS-3 BABYVALP Margot Moyet O'marksbay
Irländsk Varghund
Knut Olav Wille, Espeland, Norge

BIS-4 BABYVALP Rosco's Fayah
Borzoi
Victor M Waage, Ås, Norge

BIS-R BABYVALP Magic Hunter's Maggie Bolton
Skotsk Hjorthund
Ägare Stefan Hagstedt, Rimbo

BIS VALP Karakush Absolutely
Afghanhund
M-L & C Tell-Collinge & J Collinge, Väddö

BIS-2 VALP Com' Carmodey
Whippet
Lena Hjalmarsson, Flen

BIS-3 VALP Anharbn Magic Als Mozel
Faraohund
Wenche & Per Överland, Trondheim, Norge

BIS-4 VALP Hisilome's Dicaprio
Saluki
Britt Henriksson, Kumla


BIS-R VALP Borscana Ulvejeger
Borzoi
Lize Edland & Rickard Sellin, Grillby

BIS JUNIOR Babylon Ad Astra
Greyhound
Vanessa Fornacini &, Pierluigi Promavera, Rome, Italien


IrlandskVarghund

BIS-2 JUNIOR Greirish Mi Chica Latina
Irländsk Varghund
Per Lundström, Norsborg


BIS-3 JUNIOR Khaos Rigmarole
Afghanhund
Christina Lundström, Norsborg


BIS-4 JUNIOR Hot Isle Depend On Me
Whippet
Annika Janson, Fellingsbro


BIS-R JUNIOR Farao Anubis Kahiro
Faraohund
Maria Westman, Allingsås

BIS UNGHUND Hjortronblommans Gin Kelly
Whippet
Svanhild & Mats Ove Ingvarsson, Ursviken

BIS-2 UNGHUND Mandinah Emperor In Black
Afghanhund
Anna Stjärnström, Kvidinge

BIS-3 UNGHUND Jet's From The Sky
Greyhound
Kari Engh, Jessheim, Norge

BIS-4 UNGHUND Greirish Like A Queen
Irländsk Varghund
Eva Jensen &, Per Lundström, Bergshamra

BIS-R UNGHUND Eujw-00 Pljw-00 Luxjw-00 Holljw-00 Vdheuw-01 Tyskjw-00 Cerunnos Ex Libris
Galgo Espanol
Hannelore & D Demacker, Neuss, Tyskland

BIS VETERAN Xciting I'm No Angel
Afghanhund
Elsa Storesund, Torvastad, Norge

BIS-2 VETERAN Norduch Sharqiy Shaman Lami'
Saluki
Katarina Widström, Stora Sundby

Azawakh
BIS-3 VETERAN Nordv-95-96 Finv-91-92 Ww-91 Euw-97 Dkuch Norduch Aulad Al Sahra's C'bagawa
Azawakh
Taina Lehtonen, Vallentuna

BIS-4 VETERAN Sv-96 Int&Norduch Manticorns Botilda
Skotsk Hjorthund
Bodil Anderesson, Kullavik

BIS-R VETERAN Such Birkonbrae Summer Love
Whippet
Christer Wik, Stockholm

BIS UPPFÖDARGRUPP Kennel Jet's
Greyhound
K & E Engh, Norge

BIS-2 UPPFÖDARGRUPP Kennel Mandinah
Afghanhund
C Gustafsson, Kvidinge

BIS-3 UPPFÖDARGRUPP Kennel Jelistaz
Borzoi
S Holmberg & S Söderberg, Västerås


BIS-4 UPPFÖDARGRUPP Kennel Al-Shén
Saluki
A & C Ajanki, Vårgårda


BIS-R UPPFÖDARGRUPP Kennel Manticorn's
Skotsk Hjorthund
B Andersson, Kullavik

BIS AVELSGRUPP Sv-96 Int&Norduch Manticorns Botilda
Skotsk Hjorthund
Bodil Andersson, Kullavik

BIS-2 AVELSGRUPP Jeuw-97 Kbhjv-97 Ww-98 Sv-98 Nordv-99 Finv-99 Euw-99 Ww-01 Nuch Finuch Int&Norduch Farao Anubis Ramses
Faraohund
Maria Westman, Allingsås

BIS-3 AVELSGRUPP Int&Dk&Such Nordv-98 Nordv-99 Kbhv-99 Nuch Birkonbrae True E' Nuff
Whippet
Stefan Råghammar, Nossebro

BIS-4 AVELSGRUPP Norduch Stravi Edward Nigma
Borzoi
Susanna Holmberg &, Stefan Söderberg, Västerås

BIS-R AVELSGRUPP S&Nuch Badavie Idril
Saluki
M Brandén, Karlstad

Lydnadsklass:
Totalt 8 st deltog, av dessa var 2 st vinthundar.
Bästa vinthund blev: Borzoi, LP1 Ivegill's Lord Moonwalk, uppfödare, ägare och förare Lena
Insulander, 158 poäng i klass II, vilket resulterade i ett 2:a pris.